Rosja jako ośmiornica na mapach perswazyjnych z XIX i początku XX wieku

Jeśli lubicie perswazyjne mapy i interesuje Was temat ponownego wykorzystania i przetwarzania kartograficznych konceptów, to mam dla Was coś… co być może już znacie. Ale to nieważne, bo ciekawe rzeczy warto pokazywać po wielokroć. Zwłaszcza jeśli jest szansa, by zainteresowani nimi osoby, które wcześniej ich nie znały.

Rosja jako wielka ośmiornica próbująca objąć swymi mackami całą Europę i jej peryferie prawdopodobnie pojawiła się w kartografii za sprawą Poważno-komicznej mapy wojennej dla 1877 roku” (Serio-Comic War Map for the Year 1877) autorstwa Fredericka W. Rose’a.

Jeszcze w tym samym roku opublikowano poprawioną wersją tej mapy z nieco zmienionym designem i nowymi elementami dla Skandynawii.

Rose wrócił do pomysłu w 1900 roku w mapie John Bull i jego przyjaciele: Poważno-komiczna mapa Europy (John Bull and his Friends: A Serio-Comic Map of Europe).

W 1904 roku, w trakcie wojny rosyjsko-japońskiej, po projekt Rose’a sięgnęli Japończycy, rozszerzając perspektywę oryginału na Azję – Kisaburō Ohara wówczas stworzył skierowany tak do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych Humorystyczny atlas dyplomatyczny Europy i Azji (A Humorous Diplomatic Atlas of Europe and Asia, Kokkei Ōa gaikō chizu).

Wpis pojawił się na fanpejdżu 2 maja 2023 roku.

Dodaj komentarz