Podejrzani „Brytyjczycy” w pewnym japońskim filmie z czasów II wojny światowej

Niedawny fanpejdżowy wpis o chińskich aktorach wcielających się w Amerykanów w chińskim filmie z 1952 roku cieszył się sporym powodzeniem, toteż uznałem, że może Was zainteresować inna ciekawostka w temacie odgrywania postaci z innych grup etnicznych lub innej narodowości w wiekowym azjatyckim kinie. Tym razem rzecz dotyczy w głównej mierze Japonii, ale ma silny akcent chiński (i nie tylko).

Co do zasady w japońskim kinie z końca lat 30. i pierwszej połowy lat 40. XX wieku, jeśli w ogóle pojawiały się jakieś białe postaci, to odgrywali je Japończycy. Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły. Jednym z nich były Ognie sygnałowe w Szanghaju (Noroshi wa Shanghai ni agaru aka Signal Fires of Shanghai, Hiroshi Inagaki, Feng Yueh) – propagandowa koprodukcja chińsko-japońska z 1944 roku zrealizowana w okupowanym przez Japończyków Szanghaju.

Film opowiada o autentycznej misji wywiadowczej japońskiego samuraja, Shinsaku Takasugiego, w Szanghaju, do której doszło w schyłkowym okresie powstania tajpingów (1851-1864), stłumionego przez chińskie władze przy wsparciu Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów. Miał on na celu propagowanie idei panazjatyckiej współpracy pod przewodnictwem Japonii i wspólnego oporu przeciw zakusom zachodnich potęg kolonialnych w Azji.

I tym właśnie sposobem dochodzimy do kwestii odgrywania postaci innej narodowości. Oto bowiem w Brytyjczyków i Amerykanów – ważnych dla przedstawionej w filmie historii – wcielili się… Rosjanie. A konkretnie – żyjący w Szanghaju „biali” Rosjanie, którzy osiedlili się w tam po 1917 roku. Nie muszę chyba dodawać, że nie byli oni zawodowymi aktorami, lecz naturszczykami? Ani że ich angielski był daleki od tego, jakim posługiwali się Brytyjczycy i Amerykanie?

No, na wszelki wypadek dodam. A nawet lepiej – pokażę. Mam dla Was fragment sceny spotkanie przywódców brytyjskiej koncesji w Szanghaju, podczas którego tylko Walter Henry Medhurst wyraża sprzeciw względem planów wsparcia przez Brytyjczyków dynastii Qing w walce z tajpingami. Sam(i/e) posłuchajcie.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 10 lutego 2022 roku.

Dodaj komentarz