[Wideo] Kultura zakazana, czyli o cenzurze dawniej i współcześnie

W kwietniu 2022 roku miałem przyjemność wziąć udział w organizowanej przez stowarzyszenie All in UJ dyskusji poświęconej szeroko rozumianej cenzurze. W dyskusji wzięli udział także Miłosz Stelmach, redaktor naczelny czasopisma „EKRANy” i wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, oraz Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spotkanie zapowiadano tak:

Jak dobrze wiemy historia często zatacza koło… Na przestrzeni lat cenzura wielokrotnie stosowana była w obszarze kultury zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Czy czas ocenzurowania kultury minął? Na przykładzie ostatnich wydarzeń, wyraźnie widzimy, że zjawisko “kultury zakazanej” nie należy jedynie do przeszłości.

Jednak są pytania, na które odpowiedzi nie przychodzą z taką łatwością.
Jakie są przyczyny i konsekwencje cenzury? W jaki sposób ludzie związani z kulturą się przed nią bronią? Czy w sytuacji ograniczenia wolności słowa w przestrzeni kultury i zacieśnienia kontroli nad formami jej przekazu, artyści są w stanie znaleźć sposób, dzięki któremu wpływ zewnętrzny na ich dzieła (działania) nie będzie pozbawiał ich twórczej tożsamości? A może cenzura i ingerencja w autonomię twórców jest czasami wskazana?

Wraz z ekspertami w tej dziedzinie zastanowimy się nad kwestią cenzury nie tylko w kinie, ale także w innych sferach kultury.

A oto zapis dyskusji:

Dodaj komentarz