Widownia filmowa uciekająca przed nagraniem z pociągiem… w 1931 roku?

Jednym z najbardziej żywotnych mitów dotyczących kina – jego mitem założycielskim – jest opowieść o widowni pionierskich pokazów kinematografu braci Lumière, która uciekała na widok nagrania z pociągiem wjeżdżającym na stację La Ciotat podczas pionierskich pokazów filmowych.

Choć historycy i historyczki kina od dawna wskazują, że nie ma dowodów na prawdziwość tej historii i najprawdopodobniej takie wydarzenie nigdy nie miało miejsca, mit wciąż ma się dobrze. Nie wierzycie? No to weźmy głośny dekadę temu serial dokumentalny The Story of Film. Odyseja filmowa (The Story of Film, 2011, Mark Cousins) – opowieść o panikującej widowni Cousins przytacza z pełną powagą, nawet nie sugerując, że jest apokryficzna.

Historia ta powracała w różnych publikacjach i filmach dotyczących początków kina. Więc gdy czasem rzuci mi się w oczy, to dziwnym raczej nie jest. Jakie jednak było moje zaskoczenie, gdy odkryłem wariant tej historii z 1931 roku dotyczący nie początków kina, lecz współczesności! Jakie? No, takie – kwiiiik!

Wystawcie sobie, że w 1931 roku na stronie tytułowej „Illustrazione dell Popolo”, tygodniowego dodatku do „Gazzetta del Popolo” pojawiła się ilustracja przedstawiająca ludzi, którzy uciekają przed rzutowanym na wielki ekran nagraniem z przybliżającym się do kamery pociągiem…

…a pod nią zamieszczono informacje, że do przedstawionej na ilustracji sytuacji doszło w rumuńskiej wiosce w Besarabii, której mieszkańcy nigdy wcześniej nie zetknęli się z kinem, a w efekcie paniki wywołanej widokiem pędzącego na widownię pociągu rannych zostało dwanaście osób.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 19 marca 2022 roku.

Dodaj komentarz