Ogród Williama Verbecka w filmie o wojnie rosyjsko-japońskiej

W dłubaniu w starym kinie szczególnie cenę sobie te momenty, kiedy udaje mi się znaleźć informacje o miejscu realizacji jakiegoś filmu, a później fotografię tego miejsca z (mniej więcej) tego samego okresu.

Niedawno zdarzyło mi się to w związku z Bohaterem spod Liaoyang (Hero of Liao-Yang), zrealizowanym przez G. W. Bitzera dla wytwórni Biograph we wrześniu 1904 roku. Film kręcono na terenie Akademii Wojskowej im. Świętego Jerzego (St. John’s Military Academy) w Syracuse, a część zdjęć powstała w japońskim ogrodzie dyrektora szkoły, pułkownika Williama Verbecka.

William Verbeck był synem Guida Verbecka – misjonarza, wykładowcy i doradcy władz Meiji, pracującego w Japonii od 1859 roku aż do śmierci w 1898 roku. Verbeck urodził się w 1861 roku Nagasaki i spędził w Japonii wczesne lata swego życia. Po tym, jak zamieszkał na terenie Akademii Wojskowej im. Świętego Jerzego, skonstruował tam ogród w stylu japońskim.

W artykule Verbecka poświęconym konstrukcji i pielęgnacji japońskich ogrodów, zawartym w podręczniku do ogrodnictwa pod redakcją Wilhelma Millera[1], znalazło się kilka fotografii jego ogrodu, pochodzących z ok. 1901 roku. Porównując je z filmem Bitzera, łatwo rozpoznać miejsca, w których go kręcono.

Na ilustracji poniżej możecie zobaczyć fotografię ogrodu (po lewej) i kadry z filmu (po prawej).

A cały film Bitzera dostępny jest w serwisie Youtube:

[1] William Verbeck, A Japanese Garden in an American Yard, [w:] Wilhelm Miller (red.), How to Make a Flower Garden: A Manual of Practical Information and Suggestions, Doubleday, Page & Company, New York 1903, s. 259-271.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 19 września 2017 roku.

Dodaj komentarz