„Więzień podwodnego świata”, czyli polski Flash Gordon

Umieszczenie materiałów, które znajdziecie poniżej, w dziale „Czytelnia komiksów”, może wydawać się dyskusyjne, ma jednaj uzasadnienie. I nie chodzi nawet o to, że – nauczony doświadczeniem – chciałbym uniknąć tworzenia niepotrzebnych bytów, wprowadzając kolejne działy, których później nie będę rozwijał.

Otóż: prezentowana tu powieść ilustrowana bazuje na komiksie, konkretnie – pasku komiksowym „Flash Gordon” autorstwa Alexa Raymonda. Pierwsza odsłona „Czytelni komiksów” stanowi uzupełnienie wpisu „Flash Gordon” Alexa Raymonda w międzywojennej Polsce, w którym omówiłem trzy przypadki adaptowania paska komiksowego Raymonda w II RP.

Seryjna powieść ilustrowana Więzień podwodnego świata, będąca drugą z z polskich adaptacji „Flasha Gordona” ukazywała się na łamach „Kuryera Literacko-Naukowego”, dodatku do „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” od 4 października 1937 roku do 9 maja 1938 roku.

Dzięki Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej każdy może się dziś z Więźniem podwodnego świata zapoznać, gdyż biblioteka udostępnia zdigitalizowane wersje numerów „Kuryera Literacko-Naukowego”, w których powieść tę publikowano. Niemniej, przeszukiwanie zasobów MBC w poszczególnych odcinków powieści jest czasochłonne, toteż postanowiłem zebrać więc (no, prawie, ponieważ brakuje odcinka z 22 listopada 1937 roku) w jednym miejscu.

Miłej lektury.

Niestety w zasobach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej (ani żadnej innej biblioteki cyfrowej, w której szukałem) nie ma numeru „Kuryera Literacko-Naukowego” z 22 listopada 1937 roku, zawierającego 8. epizod Więźnia podwodnego świata.

Dodaj komentarz