Wrocław sprzed blisko 130 lat na taśmie filmowej

Dziennikarz gazety „Lyon Républicain” pisał w jej wydaniu z 18 kwietnia 1896 roku: „Sądząc po pokaźnej liczbie nowych [filmów] nakręconych na starym i nowym kontynencie, które Lumière’owie ciągle otrzymują od swych sprawnych operatorów, można przypuszczać, że już wkrótce [ich] kinematograf podbije cały świat”.

Dziennikarz ten odnosił się do modelu biznesu filmowego braci Lumière, wynalazców kinematografu. Pracujący dla nich operatorzy zajmowali się nie tylko kręceniem filmów, ale i ich wyświetlaniem, bowiem kinematograf był urządzeniem, który umożliwiał obie te rzeczy (w przeciwieństwie choćby do witaskopu, który był tylko projektorem). Część z nich pełniła również funkcję przedstawicieli handlowych firmy – jeździli po świecie i próbowali zainteresować nowych nabywców aparatem oraz filmami. Czasami stanowiło to główny powód ich podróży, czasami zaś robili to na marginesie projekcji filmowych, które obsługiwali lub sami organizowali. Jednocześnie, odwiedzając różne zakątki globu, rejestrowali je na taśmach, które później trafiały do siedziby firmy w Lyonie, tam były wywoływane i kopiowane, a następnie włączane do katalogu firmy, z którego dobierali swoje zamówienia nabywcy filmów.

We wrześniu 1896 roku François-Constant Girel, jeden z operatorów pracujących dla braci Lumière, przybył do Breslau, czyli dzisiejszego Wrocławia, gdzie zarejestrował cztery filmy. Choć można też uznać, że dwa, ponieważ trzy z nich stanowiły fragmenty zapisu tej samej uroczystości. Mianowicie – odsłonięcia pomnika cesarza Wilhelma I Hohenzollerna w obecności cesarza Wilhelma II i towarzyszącej mu defilady z 4 września 1896 roku.

Na załączonym do wpisu wideo możecie zobaczyć drugi z filmów dokumentujących to wydarzenie (lub jego środkowy segment, jeśli tak wolicie).

Osoby, które mieszkają we Wrocławiu lub lepiej go znają, mogą kojarzyć uchwycone przez operatora miejsce. Pomnik Wilhelma I stał w tym miejscu do 21 października 1945, kiedy to uroczyście go usunięto (podstawa pomnika przetrwała jeszcze kilka lat). W 2007 roku w miejscu tym stanął pomnik Bolesława Chrobrego.

Od lat kusi mnie, żeby, przechodząc w okolicach, poszukać dobrej miejscówki do filmowego frame huntingu i uchwycić zdjęcie pokrywające się z kompozycją tego filmu. I wciąż tego nie zrobiłem.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 30 sierpnia 2024 roku.

Dodaj komentarz