Niedawno pokazywałem tu nagranie przedstawiające odsłonięcie pomnika cesarza Wilhelma I Hohenzollerna w obecności cesarza Wilhelma II we Wrocławiu, które 4 września 1896 roku zarejestrował dla firmy braci Lumiere François-Constant Girel.
Pod koniec 1896 roku Girel wyruszył na polecenie braci Lumiere do Japonii, by pomóc w organizacji pokazów filmowych importerowi kinematograf – Katsutaro Inabacie. Przy okazji miał realizować tam filmy, które później miały trafić do katalogu jego pracodawców.
Nim wyruszył do Japonii, Girel nabył doświadczenie w kręceniu filmów w Europie, rejestrując, poza wspomnianą już uroczystością we Wrocławiu, m.in. tańca tyrolskiego w Kolonii, defiladę wojskową w Görlitz, przybycie cara Mikołaja II do Cherbourg, Humberta I i Małgorzatę Sabaudzką opuszczających pałac królewski w Monzie oraz kilka scenek ulicznych w Szwajcarii.
Ponad rok później, w październiku 1898 roku do Japonii przybył drugi operator firmy braci Lumiere – Gabriel Veyre. W porównaniu do Girela ten to dopiero najeździł się po świecie.
Przed wyjazdem do Japonii Veyre organizował pokazy filmowe w Meksyku, Panamie, Wenezueli, Kolumbii oraz na Kubie i Martynica, a po jej opuszczeniu udał się do Indochin Francuskich.
W takcie swych wojaży realizował sporo filmów, często na zlecenie lokalnych władz. W Meksyku prezydent Porfirio Diáz wziął udział w organizowanych przez Veyre’a projekcjach, po czym zlecił mu realizację kilkunastu filmów, w tym kilku ze swoim udziałem. Hiszpańskie władze kolonialne Kuby w zamian za zezwolenie Francuzowi na pobyt na wyspie zażądały od niego nakręcenia scenek ukazujących tamtejsze siły zbrojne (te jednak nie trafiły do katalogu firmy braci Lumiere. Z kolei w Indochinach Francuskich Veyre nakręcił na zlecenie tamtejszego gubernatora generalnego kilkaset filmów, które miały zostać wyświetlone podczas zbliżającej się Wystawy Światowej w Paryżu.
Na załączonej grafice możecie zobaczyć kadr ze zrealizowanego w Meksyku filmu przedstawiającego przejażdżkę konną Diáza.
A o japońskim okresie działalności Girela i Veyra możecie więcej przeczytać w mojej książce o początkach kina w Japonii, której darmową wersję pdf możecie znaleźć tutaj.
Wpis pojawił się na fanpejdżu 1 września 2024 roku.