24 września 2024 roku w ramach cyklu popularyzatorskich prelekcji „Fenomeny Popkultury Kontratakują”, który mam przyjemność organizować we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, odbyła się prelekcja Karolina Gierszewska pt. Czy można mieć dziewczyńskie wspólnoty? Wściekła dziewczyńskość w serialach „The Wilds” i „Yellowjackets”.
Karolina zgodziła się na nagranie i udostępnienie jej prelekcji, za co serdeczniej jej dziękuję.
Nagranie znajdziecie pod koniec wpisu, a poniżej możecie zapoznać się z opisem prelekcji.
O tym, że nastolatki są atrakcyjne dla przemysłu kulturalnego, nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony w obszarze kultury popularnej mamy do czynienia z licznymi bohaterkami i bohaterami, o których bez wątpienia możemy powiedzieć „nastolatka/nastolatek”. Z drugiej – do osób w tym wieku kierowana jest niezwykle bogata oferta utworów kultury, od literatury poczynając, na programach telewizyjnych kończąc. Czy jednak osoby nastoletnie na pewno są upodmiotowione jako postacie albo odbiorcy?
O ile w pierwszej dekadzie XXI wieku historie nastoletnich bohaterek i bohaterów w perspektywie zachodniej dotyczyły przede wszystkim perypetii szkolnych czy miłosnych, o tyle ostatnie lata obfitują w seriale telewizyjne, które ujmują problematykę dojrzewania i przyjmowania (często narzuconej) odpowiedzialności w nowych realiach społecznych. Próba rozpoznania własnej tożsamości, mierzenie się z- nie tylko rówieśniczą – przemocą czy znalezienie rozwiązania w obliczu zagrożeń wynikających z niedziałającego systemu to coraz bardziej widoczne akcenty w dyskursie związanym z codziennym życiem osób nastoletnich.
Podczas spotkania omówimy pod tym kątem seriale „Wilds” oraz „Yellowjackets”. Analizie zostanie poddany przede wszystkim temat dziewczyńskiej sprawczości, pozornej atrakcyjności girl power, narracyjnego wykorzystania heteronormy oraz strategii male gaze.