[Wideo] Koreańskie kino grozy i science fiction

Ostatnia w 2021 roku odsłona cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”, którą mam przyjemność organizować Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, zapoczątkowała nie tylko nowy blok tematyczny, poświęcony wybranym gatunkom filmowym, ale i nową formułę wydarzenia – przerzuciliśmy się bowiem ze spotkań za pośrednictwem MS Teams na stream na stream z fanpejdża biblioteki, co umożliwiło nam między innymi na wyświetlanie fragmentów filmowych.

Prelekcję zapowiadaliśmy tak:

Potwór sieje spustoszenie w mieście; duchy mszczą się za krzywdy, które spotkały ich za życia; agent specjalny cofa się w czasie, by zapobiec zmianie biegu historii; geolog próbuje ostrzec władze przed nadchodzącą katastrofą; hordy zombie atakują pasażerów pociągu – brzmi jak fragmenty opisów hollywoodzkich filmów? Niewątpliwie. Wszystkie jednak pochodzą ze streszczeń filmów południowokoreańskich.

Choć kinematografia Korei Południowej kojarzona jest bardziej z thrillerami, komediami, dramatami i wodowiskami historycznymi, na jej gruncie powstało sporo horrorów i filmów science fiction. To właśnie im poświęcone będzie kolejna prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”.

Podczas prelekcji Dawid Głownia pokrótce nakreśli dzieje koreańskiego kina grozy i science fiction oraz przedstawi kilkanaście interesujących południowokoreańskich filmów należących do tych gatunków – głównie, choć nie tylko, z ostatnich dwóch dekad. Nie zabranie również fragmentów filmowych.

Jeśli temat Was zainteresował, to zapis prelekcji możecie obejrzeć poniżej.

Dodaj komentarz