[Wideo] Koreańskie kino historyczne

22 lutego 2022 roku odbyła się siódma i przedostatnia prelekcja w ramach cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”, którą mam przyjemność organizować Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Tak jak dwie poprzednie, i ta była poświęcona filmom z jednego gatunku filmowego. Tym razem wybór padł na kino historyczne.

Prelekcję zapowiadaliśmy tak:

Wraz z kolejną odsłoną z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym” kontynuujemy blok poświęcony wybranym gatunkom filmowym. Po prelekcjach dotyczących koreańskich filmów grozy, science fiction, gangsterskich oraz thrillerów nadszedł czas na kino historyczne.

Szeroko rozumiane filmy historyczne – od przygotowanych z wielką dbałością o szczegóły rekonstrukcji ważnych wydarzeń po fantazyjne opowieści z akcją rozgrywającą się w minionych epokach – pozwalają zagranicznej widowni zapoznanie się z dziejami Korei w przystępny i atrakcyjny sposób. Da widowni krajowej stanowią natomiast jeden z czynników kształtujących jej tożsamość narodową i sposoby interpretowania przeszłości.

Podczas spotkania Dawid Głownia przedstawi kilkanaście zróżnicowanych południowokoreańskich filmów historycznych z ostatnich dwudziestu lat – będą to zarówno produkcje osadzone w feudalnej przeszłości Korei, jak i ukazujące jej losy w XX wieku. Tradycyjnie nie zabraknie fragmentów filmowych.

Jeśli temat Was zainteresował, to zapis prelekcji możecie obejrzeć poniżej.

Dodaj komentarz