W czerwcu 2021 roku, w drodze wyjątku, odbył się dwa spotkania z cyklu popularyzatorskich prelekcji „Spotkania z koreańskim kinem popularnym” organizowanego we współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.
Pierwsze spotkanie miało charakter wprowadzający i było poświęcone renesansowi południowokoreańskiej w XXI wieku. Drugie natomiast zapoczątkowało blok poświęcony wybranym południowokoreańskim reżyserom. Na pierwszy ogień poszedł Bong Joon-ho.
Prelekcję zapowiadaliśmy tak:
Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Joon-ho Bong jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów filmowych, ale i symbolem renesansu tamtejszego kina i jego międzynarodowych sukcesów. Nie powinno stanowić więc zaskoczenia, że to właśnie jemu będzie poświęcona druga prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”.
Spotkaniem tym rozpoczynamy drugi blok cyklu poświęcony reżyserom określanym mianem „komercyjnych autorów” – filmowców, którzy choć pracują w ramach głównonurtowego, a punkt wyjścia ich twórczości stanowią popularne gatunki filmowe, wyróżniają się na ich tle, zaś ich filmy zyskują uznanie nie tylko szerokiej widowni, ale i krytyki.
Podczas drugiej prelekcji przybliżymy sylwetkę twórcy tak głośnych filmów jak Parasite, Snowpiercer: Arka przyszłości, The Host: Potwór” i „Zagadka zbrodni”. Uczestnicy i uczestniczki spotkania poznają dorobek filmowy Bonga, przebieg jego kariery i powracające w jego twórczości wątki i motywy. Szczególny nacisk zostanie położony na przewijającą się w każdym filmie tego filmowca – niezależnie od tego, czy tworzy thriller, monster movie czy czarną komedię – problematykę społeczną, stanowiącą wyraz jego niezwykłej wrażliwości.
Jeśli temat Was zainteresował, to zapis prelekcji możecie obejrzeć poniżej.