[Wideo] Kim Jee-woon: Mistrz kina gatunków

We wrześniu 2021 roku powróciliśmy po wakacyjnej przerwie z cyklem popularyzatorskich prelekcji „Spotkania z koreańskim kinem popularnym” organizowany we współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.

Bohaterem trzeciego spotkania, wchodzącego w ramy bloku poświęconego wybranym południowokoreańskim reżyserom, był Kim Jee-woon.

A zapowiadaliśmy je tak:

Już 7 września do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej powraca cykl comiesięcznych prelekcji „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”. Trzecie spotkanie stanowi kontynuację bloku poświęconego trójce reżyserów debiutujących w latach 90. XX wieku, których dokonania przyczyniły się do popularyzacji południowokoreańskiego kina na arenie międzynarodowej. Jego bohaterem będzie Kim Jee-woon, twórca m.in. takich filmów, jak Opowieść o dwóch siostrach, Słodko-gorzkie życie, Ujrzałem diabła czy Gra cieni.

Kim Jee-woon jest reżyserem wszechstronnym, pracującym i osiągającym sukcesy w różnych gatunkach – ma na koncie m.in. czarną komedię, psychologiczny film grozy, brutalny thriller, historyczny film szpiegowski z akcją rozgrywającą się w czasach japońskiej okupacji Korei i specyficzny wschodnioazjatycki wariant westernu. Jednocześnie jego twórczość stanowi wdzięczną ilustrację ponadnarodowego funkcjonowania współczesnego kina – Kim chętnie czerpie z zachodnich wzorców gatunkowych, jego filmy cieszą się powodzeniem poza Koreą Południową, dwa z nich doczekały się zagranicznych remake’ów, wyreżyserował też jeden film w USA.

Podczas spotkania Dawid Głownia przybliży biografię i twórczość reżysera, przedstawi też różnorodne konteksty – gatunkowe, produkcyjne i historyczne – jego filmów.

Jeśli temat Was zainteresował, to zapis prelekcji możecie obejrzeć poniżej.

Dodaj komentarz