Tylko w Wielkiej Brytanii: Małpia inkarnacja Killravena

Zdarzyło się Wam kiedyś coś takiego, że potrzebowa(li/ły)ście coś dostarczyć – do pracy, do szkoły, na prowadzone przez Was media społecznościowe – ale nie mi(eli/ały)ście niczego nowego, nie było czasu, by przygotować coś od zera, więc stwierdza(li/ły)ście, że czas na recykling z drobnymi przeróbkami? Przyznaję, że mi się zdarzało.

Zdarzyło się to także brytyjskiemu oddziałowi Marvel Comics przy wydawaniu amerykańskich komiksów na licencji Planety małp. W pewnym momencie brytyjska redakcja stanęła w obliczu problemu braku materiałów do przedruków, co wynikało z tego, że o ile w USA magazyn komiksowy „Planet of the Apes” najpierw ukazywał się jako dwumiesięcznik, a od początku 1975 roku, o tyle brytyjska wersja, choć mniejsza objętościowo, była tygodnikiem. Jak sobie z tym poradziła? Sprytnie. Ale głupio.

Otóż Brytyjczycy sięgnęli po serię komiksową „War of the Worlds” (później funkcjonującą pod tytułem”Killraven”) i przedrukowali ją jako historię z serii „Planeta małp”, nieznacznie modyfikując tekst, przede wszystkim jednak ilustracje, by pojawiały się w niej małpy. Wskutek tego świat dostał jedną z najbardziej kuriozalnych opowieści rozgrywających się w tym uniwersum. A gdy amerykański i brytyjski cykl wydawniczy się wyrównały, z dalszego recyklingu serii „War of the Worlds” zrezygnowano, tym bardziej że, delikatnie pisząc, jej „małpia” inkarnacja, delikatnie pisząc, nie spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony czytelników.

W ramach brytyjskiej serii „Planet of the Apes” zrecyklingowano cztery zeszyty „War of the Worlds”, pierwotnie opublikowane w 1973 roku w numerach 18-21 serii „Amazing Adventures”. Ukazały się w numerach 23-30 brytyjskiej serii, publikowanych od marca do maja 1975 roku.

Na poniższych siedmiu grafikach możecie zobaczyć zestawienia wybranych plansz z „War of the Worlds” i „małpiego” recyklingu tej serii. Jeśli macie czas i ochotę, poświęćcie chwilę na ich porównanie – sądzę, że znajdziecie ciekawe rzeczy, nawet nie znając całości.

P.S. Historia brytyjskiej serii „Planet of the Apes” ma wątek polski. No, niejako. Bo w 31. zeszycie rozpoczęto publikację przedruku historii Kingdom on an Island of the Apes, której pierwszą część splagiatował na początku lat 90. ubiegłego wieku Roman Pierzgalski i wydał w Polsce pod tytułem Beniamin Frezus.

Dodaj komentarz