Sprawdziłem tę komiksową „Historię ruchu socjalistycznego we Francji”, o której dowiedziałem się z prezentowanego tu wcześniej materiału z „Przekroju” z 1983 roku pod tytułem Komiksowe szaleństwo.
Komiks Histoire du socialisme en France ukazał się w 1977 roku, a za jego scenariusz odpowiadał kolektyw działaczy francuskiej Partii Socjalistycznej, którego działania koordynował Maurice Delotte. Choć w artykule przekroju stwierdzono, że przedmowę do komiksu napisał Pierre Mauroy (pełniący w chwili jego publikacji funkcję sekretarza Partii Socjalistycznej, a w momencie publikacji artykułu – premiera), w rzeczywistości od niego pochodzi tylko króciutka preambuła. Przedmowa (także krótka, niespełna jednostronicowa) jest natomiast autorstwa Françoisa Mitterranda.
W artykule z „Przekroju” nie znalazła się informacja, kto odpowiadał za rysunki. I z pewnym zaskoczeniem odkryłem, że był to Paul Gillon, którego możecie znać z serii „Ocalała”, wydanej w Polsce w 2022 roku przez Scream Comics, i „Rozbitkowie czasu”, do której podchodzono w Polsce od 1990 roku, ale całość ukazała się dopiero w 2021 roku (pierwszy album ukazał się w 1990 roku jako jeden z numerów czasopisma „Komiks”, w 2010 roku Egmont wypuścił wydanie zbiorcze z pięcioma albumami, a w 2021 roku nakładem Scream Comics opublikował wszystkie dziesięć albumów w dwóch wydaniach zbiorczych).
Niestety, bariera językowa nie pozwala mi na dogłębne zapoznanie się z komiksem, ale na pierwszy rzut oka wygląda na rzetelny, choć standardowy, komiks historyczny, jakich we Francji tworzono sporo (moje pierwsze, być może błędne, skojarzenie to seria „Histoire de France en bandes dessinées”, której publikacje rozpoczęto nieco wcześniej). Historię socjalizmu i Partii Socjalistycznej we Francji przedstawiono w nim za pomocą klamry w postaci młodych ludzi czytających i dyskutujących o tej historii. Całość zaś spina ukazany na początku i końcu komiksu kongres Parii Socjalistycznej w Nantes w 1977 roku. Są tam fragmenty, które (na ile mogę to stwierdzić, nie znając języka) działają dobrze jako nieco przegadany komiks historyczny, ale zdarzają się również plansze, które są ścianą tekstu opatrzoną ilustracjami.
Jako przedsięwzięcie propagandowo-edukacyjne z czasów, gdy komiks powstał, Histoire du socialisme en France wydaje się być rzeczą niezłą, ale z dzisiejszej perspektywy jest raczej ciekawostką historyczną. Nie będzie to błyskotliwa myśl, bo opinie są wyrażane dość często, ale sądzę, że gdyby chciało się dziś sięgnąć w komiksie po tę tematykę, należałoby uatrakcyjnić formę i zaangażować do napisania scenariusza osoby, które w tym medium pracują. No i dać tematowi więcej przestrzeni na złapanie oddechu, opowiadanie i pokazywanie zamiast referowania,, bo tu został skondensowany do 40 stron, a więc bryku z historii.
Wpis pojawił się na fanpejdżu 7 lipca 2024 roku.