Gdy „Oblicza kina japońskiego” zbliżały się ku końcowi, zaczęliśmy rozważać kolejny cykl popularyzatorskich prelekcji, które moglibyśmy zorganizować we współpracy we współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”. Mieliśmy kilka zróżnicowanych pomysłów, ostatecznie jednak wybór padł na „Fenomeny popkultury”, czyli prelekcje poświęcone wybranym zjawiskom z zakresu szeroko rozumianej kultury popularnej – od King Konga po Uwe Bolla. W przeciwieństwie do poprzedniego cyklu, w ramach którego sam wygłosiłem wszystkie prelekcje, tym razem za część odpowiadały inne osoby związane ze stowarzyszeniem „Trickster” – Michał Wolski, Szymon Makuch i Radek Pisula.
Pandemia COVID-19 wymusiła na nas modyfikację pierwotnych planów dotyczących cyklu – najpierw jego zawieszenie po pierwszym spotkaniu, później zaś przejście w tryb online. Przy okazji piątego spotkania, poświęconego fenomenowi X-Men, zdecydowaliśmy się na rejestrację prelekcji i ich udostępnianie w serwisie Youtube.
Poniżej możecie obejrzeć nagranie z mojej prelekcji „Nadludzie czy podludzie? Mniejszościowa metafora w komiksach z serii X-Men” z grudnia 2020 roku. A zapowiadaliśmy ją tak:
Seria komiksowa „X-Men” i jej tytuły poboczne są od lat 80. XX wieku dość powszechnie postrzegane w kategoriach popkulturowej przypowieści o nietolerancji i potrzebie walki o prawa grup mniejszościowych. Od 1975 roku członkowie kolejnych inkarnacji drużyny X-Men wywodzą się z różnorodnych grup etnicznych, narodowych i religijnych, a w ich przygodach regularnie powraca wątek nietolerancji, zarówno względem fikcjonalnych „mutantów”, jak i rzeczywistych grup mniejszościowych. Ten aspekt mutantów Marvela znajduje również odbicie w serii filmów im poświęconych, zapoczątkowanej w 2000 roku przez „X-Men” w reżyserii Bryana Singera. Podczas prelekcji omówione zostanie rozumienie i zakres „mniejszościowej metafory” komiksów o mutantach Marvela oraz stopniowe kształtowanie się tego aspektu X-Franczyzy, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków.