Być może będzie to dla części z Was niespodzianką, ale pierwszym „zachodnim” (w szerokim rozumieniu) państwem, w którym wyświetlono większą liczbę japońskich filmów był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
W 1928 roku Teinosuke Kinugasa przywiózł tam swoje Rozdroża (Jūjiro, 1928), z którym dopiero później udał się do Niemiec. W tym samym roku do ZSRR trupa teatru kabuki Sadanjiego Ichikawy II – towarzyszył jej Shirō Kido z Shōchiku, który to zaprezentował w Moskwie kilka filmów wytwórni, w tym przynajmniej dwa w reżyserii Heinosukego Gosho. Natomiast w 1930 roku japoński krytyk filmowy Ippei Fukuro zabrał do Moskwy film tendencyjny Dlaczego to zrobiła? (Nani ga kanojo o sō saseta ka, 1929, Shigeyoshi Suzuki).
Największe wydarzenie tego typu odbyło się jednak w ZSRR latem 1929 roku. Wówczas to bowiem w Moskwie i Leningardzie odbył się pierwszy zagraniczny przegląd japońskich filmów, zorganizowany we współpracy między Wszechzwiązkowym Stowarzyszeniem Współpracy Kulturalnej z Zagranicą i stroną japońską. Poza filmami w ramach imprezy zaprezentowano także japońskie plakaty filmowe, fotografie promocyjne i kadry z filmów oraz czasopisma filmowe.
Z tej okazji wydano również broszurę Wystawa japońskiego kina (Wystawka japonskoje kino), której skany załączam poniżej.