Debiut Edgara Allana Poego w filmie

Wykorzystam to, że sporo osób pisało ostatnio o filmie Bielmo (Pale Blue Eye, 2022, Scott Cooper”). Nie żeby coś o nim napisać, bo jak dla mnie to meh i tyle właściwie mam o nim do powiedzenia. No, może poza tym, że kończy się jak „Władca pierścieni”.

Nie. Wykorzystam to, by napisać, że pierwszym filmem, w którym pojawił się Edgar Allan Poe był siedmiominutowy Edgar Allen Poe z 1909 roku w reżyserii Davida Warka Griffitha. Zrealizowano go z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.

Błąd w tytule nie jest moją sprawką – powtarzam go za materiałami promocyjnymi z epoki. Przypuszcza się, że wynikał on z pośpiechu wytwórni Biograph, której bardzo zależało na wprowadzeniu go do sprzedaży jak najwcześniej w 1909 roku.

W filmie ukazano okoliczności powstania wiersza Kruk, czerpiąc z poglądu, w myśl którego Poe napisał go pod wpływem śmiertelnej choroby jego żony, Virginii Elizy Clemm Poe. Wprowadzono jednak anachronizm, łącząc momenty publikacji wiersza i śmierci Virginii Elizy – w rzeczywistości ta zmarła w 1847 roku, a wiersz ukazał się drukiem dwa lata wcześniej.

Jeśli macie ochotę zobaczyć film, to poniżej znajdziecie jedną z kopii dostępnych na YouTube’ie.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 13 stycznia 2023 roku.

Dodaj komentarz