
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie projekt w duchu historii mówionej poświęcony dziejom kina Chemik działającego w schyłkowym okresie PRL-u przy Zakładach Chemicznych „Alwernia” w Alwerni, położonej ok. 50 km na zachód od Krakowa. Jako że część mojej rodziny pochodzi z Alwerni i okolic, kino okazjonalnie przewijało się w rodzinnych opowieściach. Dopiero trzy, cztery lata temu zacząłem uważniej nadstawiać ucha, gdy się to zdarzało, czując solidny materiał.
Miałem jednak poważne wątpliwości, czy na podstawie samych rozmów z niegdysiejszymi bywalcami kina (jeśli w ogóle więcej osób zgodziłoby się ze mną porozmawiać) udałoby się zrekonstruować jego historię. Na szczęście w sukurs przychodzi tu „Alchemik” – wydawany od 1972 roku miesięcznik załogi zakładów „Alwernia”. W latach 80., a więc w okresie funkcjonowania przyzakładowego kina, pismo redagowali Mieczysław Białas, Janusz Cholewa, Jan Daczyński, Zbigniew Gadomski, Włodzimierz Kawala, Zbigniew Klatka, Halina Kołodziejczyk, Zygmunt Kowalski i Jan Racut. Ten ostatni był zresztą jednym z inicjatorów jego utworzenia.
Archiwalne numery „Alchemika” pozwalają nie tylko na precyzyjne odtworzenie repertuaru kina niemal od początku jego działalności, ale i jako takie rozeznanie się w jego dziejach, głównie za sprawą dwóch artykułów zamieszczonych z okazji jego otwarcia[1] i piątej rocznicy funkcjonowania[2], choć nie tylko. W różnych działach „Alchemika” od czasu do czasu pojawiały się bowiem całe artykuły lub krótkie wzmianki związane z jego działalnością.
Kino Chemik działało od października 1982 roku do lutego 1991 roku. Projekcje odbywały się w nim trzy dni w tygodniu (czwartki, piątki i soboty) za wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec i sierpień), a uczęszczali na nie nie tylko pracownicy zakładów, ale i mieszkańcy Alwerni i okolicznych miejscowości. W dalszej części wpisu możecie zapoznać się z historią kina – na tyle, na ile udało mi się ją odtworzyć na podstawie zawartości „Alchemika”.
Kto wie? Być może znajdą się wśród Was osoby, które odwiedzały kino Chemik, gdy to jeszcze działało, i wpis przywoła miłe wspomnienia.
Wcześniejsze pokazy filmowe w Alwerni i plany utworzenia stałego kina
Projekcje filmowe dla pracowników Zakładów Chemicznych „Alwernia” i okolicznych mieszkańców nie rozpoczęły się wraz z utworzeniem kina Chemik pod koniec 1982 roku. Redakcja „Alchemika” informowała, że w latach 50. XX wieku w zakładowym Klubie „Chemik” działało kino stałe[3], nie udało mi się jednak ustalić, kiedy rozpoczęło i zakończyło funkcjonowanie. Z opowieści rodziny, głównie babci, dowiedziałem się natomiast, że „kiedyś” (w jakimś bliżej nieokreślonym czasie, prawdopodobnie w latach 60.) w zakładach dość regularnie odbywały się projekcje organizowane przez kino obwoźne.
Rodzina wspominała, że w latach 70. w Klubie „Chemik” od czasu do czasu odbywały się pokazy filmowe, zwykle w ramach większych imprez. W „Alchemiku” trafiłem na ślad jednego tego typu wydarzenia. W numerze 11. z 1978 redakcja informowała, że podczas wieczornicy Ligii Obrony Kraju, która odbyła się 7 listopada w zakładowym domu kultury z okazji 35. rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego i 61. rocznicy rewolucji październikowej, urządzono konkurs wiedzy o udziale Ludowego Wojska Polskiego w II wojnie światowej oraz pokaz filmu Kierunek Berlin (1968, Jerzy Passendorfer)[4].
Trudno określić, kiedy w „Alwerni” zrodziła się myśl utworzenia stałego kina przyzakładowego. Z pewnością kroki w tym kierunku podjęto już w 1981 roku. W numerze z października w „Alchemiku” zamieszczono krótki wyimek z przygotowanego przez Marka A. Koprowskiego artykułu Czyńmy kulturę sami, dotyczącego planów komisji zakładowej „Solidarności” w zakresie uczestnictwa pracowników w kulturze. Czytamy w nim:
„[…] Komisja Zakładowa zacząć chce od zorganizowania w klubie stałego kina. Jest to instytucja z pewnością zakładowi i gminie potrzebna, zważywszy, że kina krakowskie leżą w odległości 30 km. Następnie działacze „Solidarności” myślą o powołaniu dyskusyjnego klubu filmowego…”[5].
Redakcja stwierdziła, że ze względu na objętość tekstu nie udało się go zamieścić w tym numerze, lecz zostanie opublikowany w całości w kolejnym. Pech chciał, że numer listopadowy był ostatnim, jaki wydano przed zawieszeniem wydawania pisma ze względu na wprowadzenie stanu wojennego. Kolejny numer ukazał się dopiero w maju 1982 roku – nie zamieszczono w nim artykułu Koprowskiego.

Utworzenie i początek działalności kina Chemik
Na ostatniej stronie „Alchemika” z października 1982 roku znalazł się artykuł Kino „Chemik” zaprasza, w którym Janusz Cholewa pokrótce opisał okoliczności powstania kina, podsumował pierwsze tygodnie jego działalności i przedstawił kilka pomysłów na jego dalsze funkcjonowanie.
Z artykułu wynika, że choć klub utworzono z inicjatywy niewielkiego grona osób, jego budowa, w pomieszczeniach zakładowego Klubu „Chemik”, była czynem społecznym, w który zaangażowali się liczni pracownicy zakładów. Cholewa pisał:
Zasiadając przed białym ekranem nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że możliwość taką stworzyła nam w Alwerni garstka ludzi: Kazimierz Kulczyk, Józef Pierzynka, Kazimierz Turaczyk, mgr Jan Racut, którzy korzystając z przychylności dyrekcji zakładów, a także z pomocy zakładowych malarzy, stolarzy, murarzy, pomiarowców i życzliwości ich kierowników, oddali obiekt do użytku[6].
Część inicjatorów utworzenia kina była później zaangażowana w jego bieżące funkcjonowanie. Szczęśliwie dzięki artykułowi opublikowanemu w „Alchemiku” z okazji pięciolecia działalności kina można poznać nazwiska jego pracowników:
Przyjemnie jest odnotować, że od początku pracują w kinie: kinooperator Józef Pierzynka, któremu pomaga obecnie Marek Wdówka i kasjerka Leonarda Ambrozińska. Bileterkami są Ryszarda Zapoteczna i Barbara Rokowska, a całością kieruje Kazimierz Kulczyk. Od początku filmy przywożą z Krakowa zakładowi kierowcy, a nad niezawodnością tych przewozów czuwa kierownictwo oddziału transportu samochodowego[7].
Cholewa podkreślał, że ze względu na to, iż Chemik jest kinem II kategorii (w PRL-u kina dzieliły się na zeroekrany, czyli kina premierowe, oraz kina I, II, III i IV kategorii, co warunkowało repertuar, jaki w nich wyświetlano), potencjalni widzowie nie mogą liczyć na to, że zobaczą w nich najnowsze produkcje, z pewnością jednak repertuar placówki jest atrakcyjniejszy od oferty telewizyjnej:
Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że możliwości repertuarowe kina nie są zbyt duże. Na ekranie będą pojawiać się filmy starsze, nierzadko dobrze już znane. Niska, bo II kategoria przyznana „Chemikowi” ogranicza możliwości w tym zakresie. Na pewno nie będziemy więc oglądać filmów premierowych i to nie tylko zagranicznych, ale i polskich. Chociaż z drugiej strony, w konfrontacji z tym, co mamy możliwość oglądać na ekranach swoich telewizorów, „Chemik” powinien być aktualnie górą[8].
Cholewa wskazywał, że w początkowym okresie działalności kino cieszyło się dużą popularnością, w czym upatrywał zasług kierownictwa, dbającego o różnorodność repertuaru:
Pierwsze tygodnie wskazują na to, że kino zdobywa coraz większą popularność i to nie tylko wśród miejscowych. Na seansach zawsze można spotkać wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Widownia przewidziana na 180 miejsca zapełnia się przeciętnie w 70-80 procentach. Tak więc, wbrew przewidywaniom sceptyków i obawom organizatorów, działalność placówki spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem, a 14 października zapisze się w historii kina jako dzień, w którym po raz pierwszy część chętnych musiała odejść od kasy „z kwitkiem”, bowiem brakło dla nich biletów.
Niewątpliwie wiąże się to z repertuarem, który jest dobierany w myśl zasady dla każdego coś ciekawego. Widzowie mogli już zobaczyć horror, western, komedię. Będą też prezentowane inne gatunki filmowe, w tym także filmy „ambitniejsze”. Urozmaicony repertuar jest adresowany dla przeciętnego widza, głównie zaś do młodzieży[9].
Pisał także o planach kierownictwa związanych z dalszym rozwojem i działalnością kina. Odnosił się m.in. do kwestii promocji obiektu i jego oferty wśród okolicznych mieszkańców:
Ważnym zadaniem, jakie przyjęli na siebie organizatorzy kina jest utrzymanie rozbudzonego zainteresowania gminnej społeczności tą formą rozrywki, co przy okazji wpłynie na rentowność placówki oraz rozwijanie i popularyzację dalszych inicjatyw Klubu. Podstawowy warunek to wyjście naprzeciw masowemu odbiorcy. A więc przede wszystkim szeroka informacja poprzez reklamę w formie plakatów w okolicznych miejscowościach i samej Alwerni, anonsy w prasie regionalnej i zakładowym „Al-Chemiku”[10].
Wspominał również o pomyśle organizacji seansów dla dzieci, do którego jeszcze wrócę, oraz niedzielnych pokazów dla dorosłych (tych jednak nigdy nie uruchomiono). Poza tym poddał kilka własnych pomysłów: wprowadzenia zniżkowych miesięcznych abonamentów, przesunięcia początku projekcji o kwadrans, by mogli zdążyć na nie pracownicy zakładów kończący zmianę o 18:00 i dojeżdżający z Chrzanowa, oraz wykorzystania kina do promocji innych aktywności przyzakładowego klubu. „Jest przecież okazja, aby zainteresować czekających na rozpoczęcie filmu wystawą malarską czy fotograficzną, zaprezentować dorobek amatorskiego zespołu artystycznego itp.”[11] – pisał.
Cholewa nie szczędził pochwał kierownictwu kina, wskazał jednak, że do rozwiązania pozostał jeszcze szereg problemów. Za najważniejszy uznał brak pomieszczenia, w którym widzowie mogliby oczekiwać na rozpoczęcie seansów:
Bardzo poważnym mankamentem jest brak pomieszczenia, w którym widzowie mogliby oczekiwać na otwarcie sali kinowej. […] Na pewno problem ten można by chociaż częściowo rozwiązać po adaptacji na małą kawiarenkę któregoś z pomieszczeń z klubowego zaplecza. Możliwość taka istnieje i być może doczekamy się kiedyś jej urzeczywistnienia[12].
W odredakcyjnym komentarzu do artykułu odnotowano, że od 21 października seanse rozpoczynano z piętnastominutowym opóźnieniem. Z przywoływanego już tekstu rocznicowego z czerwca 1987 roku wynika, że większości pomysłów poddanych przez Cholewę nie wprowadzono w życie – w zakładowym klubie nie utworzono kawiarenki, nie organizowano w nim też wystaw i występów lokalnych amatorskich zespołów, a plany szerzej zakrojonej promocji repertuaru wciąż nie zostały zrealizowane. Na podstawie artykułu trudno wywnioskować, co stało się z pomysłem wprowadzenia abonamentu – autor proponuje „rozszerzenie” zniżkowego abonamentu na cały miesiąc, lecz możliwe, że był to błąd w druku i chodziło mu o „rozważenie”. Stwierdza również, że póki co nie udało się utworzyć Dyskusyjnego Klubu Filmowego, którego pomysł, poddany jeszcze przed powstaniem kina, co jakiś czas powracał w artykułach publikowanych w „Alchemiku”
Koniecznie trzeba zwiększyć reklamę kina np. ustawiając na osiedlu Chemików w Alwerni (a może i w innych miejscowościach) stałe gabloty na afisze, plakaty i fotosy oraz wprowadzić szersze omawianie wyświetlanych filmów w radiowęźle zakładowym. Proponuję też rozszerzyć, ze względu na wysokie ceny biletów, wprowadzenie zniżkowych abonamentów na cały miesiąc. O kawiarence, o wystawach czy występach własnych zespołów amatorskich, które można by przy okazji proponować widzom kina nie rozpisuję się szerzej, bo to chyba obecnie przekracza możliwości zakładowego klubu „Chemik”. Podobnie zresztą jak utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego[13].


Popularności kina Chemik wśród okolicznych mieszkańców
Trudno jest, rzecz jasna, wyrokować o popularności kina na podstawie samych materiałów z „Alchemika” i dość ogólnikowych wspomnień kilku rozmówców. Niemniej fakt jego długoletniego funkcjonowania wskazuje, że ściągało widzów, przynajmniej w pierwszych latach istnienia. Kres jego działalności położyły przekształcenia okresu transformacji, w tym wzrost dostępności technologii wideo oraz bogactwo tytułów oferowanych na kasetach VHS, z którym niewielkie przyzakładowe kino nie było w stanie konkurować.
Na wczesnym etapie funkcjonowania kina liczba widzów najwyraźniej nie spełniała oczekiwań dyrekcji, ponieważ w „Alchemiku” z maja 1983 roku informowano, że jeśli w czerwcu będzie utrzymywać się mała frekwencja, zostanie zmniejszona liczba seansów i filmy będą wyświetlane tylko w czwartki i piątki[10]. Problem ten musiał być jednak tylko chwilowy, ponieważ dni, w które odbywały się projekcje, nie zmniejszono. Ponadto w numerze październikowym pisano już o dużym powodzeniu kina, dodając: „Dość powiedzieć, że do chwili obecnej kino miało ok. 20.000 widzów i nie tylko zarabia na siebie, ale przynosi niezły dochód”[15].
W artykule opublikowanym z okazji pięciolecia funkcjonowania kina przytoczono dość szczegółowe dane dotyczące jego rentowności i frekwencji na projekcjach w tym okresie.
W minionym pięcioleciu w „Chemiku” wyświetlono 350 filmów, łącznie z wyświetlanymi raz w miesiącu bajkami dla przedszkolaków i filmami-lekturami dla młodzieży szkolnej, sprowadzanymi w porozumieniu z kierownictwem szkół. W tym okresie odwiedziło kino 65 tys. widzów, którzy zapłacili za bilety ok. 2,5 mln. zł. Obecnie , po podwyżce cen biletów, roczne wpływy wynoszą ok. 800 tys. zł. Z tej kwoty 30 procent odprowadza się do Okręgowego Przedsiębiorstwa Rozpowszechniania Filmów jako zapłatę za wypożyczane filmy, reszta zostaje w zakładzie, m.in. na pokrycie płac personelu i wydatków eksploatacyjnych[16].
Nietrudno zauważyć wyraźną dysproporcję pomiędzy danymi dotyczącymi frekwencji pomiędzy tym artykułem a przywoływanym nieco wyżej tekstem z października 1983 roku – w świetle tego drugiego przez pierwszy rok działalności kina odwiedziło je około 20 tys. osób, zaś wedle drugiego w ciągu pięciu lat na sali zebrało się łącznie 65 tys. widzów. Choć nie można wykluczyć, że po okresie wzmożonego zainteresowania ofertą kina, gdy to było jeszcze nowinką, frekwencja spadała, skłonny jestem przypuszczać, iż w artykule z 1983 roku podano zawyżoną liczbę odwiedzin na seansach.
Drastyczny spadek frekwencji wystąpił natomiast z pewnością na początku lat 90., co doprowadziło do zamknięcia kina. W lutym 1991 roku na łamach „Alchemika” informowano, że na seanse przychodzi nieraz ledwie po kilka osób, wskutek czego trzeba je odwoływać[17]. Do tego jeszcze wrócę.
Informacje o repertuarze kina w „Alchemiku”
Jak już wspominałem, archiwalne numery „Alchemika” pozwalają na precyzyjne odtworzenie repertuaru kina Chemik niemal od początku jego funkcjonowania aż do zamknięcia. Choć planów zawieszania na terenie Alwerni i pobliskich miejscowości plakatów z informacją, jakie filmy grane są aktualnie w kinie, nie udało się zrealizować, repertuar kina na najbliższy miesiąc zamieszczano na ostatniej stronie każdego numeru pisma. Po raz pierwszy opublikowano go najprawdopodobniej w numerze ze stycznia 1983 roku – najprawdopodobniej, ponieważ nie mam niestety dostępu do numeru z grudnia 1982 roku, więc nie mogę być pewien.
Bardzo szybko, bo już w marcu 1983 roku, sekcja z repertuarem kina dorobiła się charakterystycznego logo, które utrzymało się do końca działalności obiektu – składało się z napisu Kino „Chemik” zaprasza i wizerunku projektora.




Opisy repertuaru były zwykle zdawkowe i ograniczały się do informacji o dniach wyświetlania filmów, ich polskich tytułach, kraju produkcji, godzinie projekcji i ograniczeniach wiekowych. Od stycznia 1983 roku do stycznia 1991 roku tylko trzy razy sekcja z repertuarem zawierała dłuższe opisy filmów.
W numerze marca 1983 roku znalazły się takie opisy filmów:
- Gorączka sobotniej nocy (Saturday Night Fever, 1979, John Badlam): „Jeden z najgłośniejszych na polskich ekranach filmów »disco« ze słynnym Johny Travoltą w roli głównej”,
- Trędowata (1976, Jerzy Hoffman): „Nowa adaptacja znanej powieści Mniszkówny. W roli tytułowej E. Starstecka”,
- Lawina (Avalanche, 1978, Corey Allen): „Film z serii katastroficznej, ukazujący niszczące działania gigantycznej lawiny, która stacza się na luksusowy kurort zimowy”,
- Piraci XX wieku (Piraty XX wieka, 1979, Borys Durow): „Opowieść o piratach napadających obecnie na statki handlowe”,
- Dziedzictwo (The Legacy, 1978, Richard Marquand): „Film o tematyce pozamaterialnej umieszczony we współczesnych realiach”[18].
Po raz drugi opisy filmów pojawiły się w zapowiedziach dopiero dwa lata później, w numerze z kwietnia 1985 roku. Prezentowały się następująco:
- Ja cię trzymam, tym mnie trzymasz za bródkę (Je te tiens, tu me tiens par la barbichette, 1978, Jean Yanne): „Komedia. Znany aktor J. Janne w reżyserowanym przez siebie filmie daje groteskową wizję świata telewizji”,
- Limuzyna Daimler Benz (1981, Filip Bajon): „Dramat psychologiczny. Akcja filmu toczy się w ostatnich miesiącach przed napaścią Hitlera na Polskę”,
- Widziadło (1984, Marek Nowicki): „Horror. Widziadło jest filmem wyjątkowym ze względu na bogactwa świata wizyjnego, formę artystyczną, jak i przepełnienie obrazu erotyką”,
- A stawką jest śmierć (Le Prix du danger, 1983, Yves Boisset): „Ostrze swej krytyki film kieruje przeciwko imperium, jakim w dzisiejszym świecie staje się nierzadko telewizja”[19].
Opisy zamieszczono również w następnym numerze:
- Tysiąc miliardów dolarów (Mille milliards de dollars, 1982, Henri Verneuil): „Znany twórca kina francuskiego H. Verneuil (»I… jak Ikar«, »Klan Sycylijczyków«) w swoim najnowszym filmie ukazuje kulisy wielkiego międzynarodowego towarzystwa przemysłowo-handlowego. Jest i thriller polityczny o sensacyjnej, intrygującej i trzymającej w napięciu akcji”,
- Star 80 (1983, Bob Fosse): „W »Star 80« opierając się na materiałach prasowych, zapisach telewizyjnych i relacjach ludzki, reżyser podjął próbę rekonstrukcji krótkiej kariery Doroty, szukając jednocześnie przyczyn jej tragicznego zakończenia”,
- Inne spojrzenie (Egymásra nézve, 1982, Károly Makk, János Xantus): „Dramatyczny związek uczuciowy dwóch kobiet rzuconych na tło przełomowych lat październikowych. Niebezpiecznie zbliżając się do pornografii, wdzierając się w sferę intymności głębiej niż zwykło się uznawać za dopuszczalne, twórca podkreśla rozpaczliwy temat samotności, inności kobiet”,
- Klasztor Shaolin (Shaolin si, 1982, Hsin-Yen Chang): „Akcja rozgrywa się we wczesnym średniowieczu, młody mnich buddyjski broni wraz z towarzyszami świątyni i klasztoru Shaolin, kolebki walki kung-fu, przed najazdem wojsk okrutnego feudalnego księcia”[20].
Podejrzewam, że brak opisów filmów w sekcji z programem kina wynikał prawdopodobnie z ograniczeń objętościowych pisma. Nie wiem, dlaczego zamieszczono je akurat w tych numerach – być może uda mi się to ustalić, jeśli kiedykolwiek będę miał możliwość porozmawiania z kimś z redakcji.
Pod koniec wpisu zawarłem repertuar kina od lutego 1983 roku do stycznia 1991 roku w postaci, w jakiej udało mi się odtworzyć go na podstawie numerów „Alchemika”, do których miałem dostęp. Brakuje w nim danych dla lutego i marca 1984, lutego 1985, stycznia i czerwca 1987 i niemal całego (za wyjątkiem stycznia) 1986 roku. Gdy zdobędę brakujące numery pisma, uzupełnię go. W przyszłości chciałbym też opracować tabelę z danymi dotyczącymi krajów produkcji wyświetlanych filmów dla poszczególnych lat.
Na marginesie warto odnotować, że działalność kulturalna Klubu „Chemik” nie ograniczała się wyłącznie do prowadzenia kina i organizowania imprez okolicznościowych. Oferował on też wyjazdy na wydarzenia rozrywkowe i kulturalne odbywające się w większych miastach, głównie Katowicach i Krakowie. I tak na przykład: w „Alchemiku” z lutego 1983 roku ogłoszono wyjazdy na operetkę Król walca Johana Straussa w Operetce Gliwickiej, koncerty tribute bandu The Beatles Revival Band i Hanny Banaszak w Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach oraz występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w tym samym miejscu[21], natomiast w numerze kwietniowym na spektakl Tango w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i musical Błękitny zamek w Operetce Krakowskiej[22].
Projekcje dla dzieci i uczniów szkół podstawowych
Poza projekcjami odbywającymi się w czwartki, piątki i soboty w godzinach wieczornych, przeznaczonymi głównie dla starszej widowni, w kinie Chemik organizowano także seanse adresowano do dzieci i uczniów szkół podstawowych. Ten aspekt działalności kina jest szczególnie trudny do odtworzenia na podstawie samych tylko materiałów z „Alchemika”, jako że rzadko odnotowywano w nim pokazy dla najmłodszych.
W numerze z marca 1983 roku informowano, że od kwietnia kino oraz przedstawiono ich harmonogram na najbliższy miesiąc. W ramach każdego poranka miała zostać wyświetlona jedna krótkometrażowa polska animacja: 4 kwietnia (poniedziałek) – Bajka o śnieżynce, 9 (sobota) – Dwie gitary, 16 (sobota) – Reksio strażak, 20 (środa) – W parku, a 30 (sobota) – Tajemniczy plan z serii filmów o Bolku i Lolku)[23]. W następnym podano natomiast harmonogram poranków na maj. Nastąpiła tu wyraźna zmiana w stosunku do programu z kwietnia, jako że pokazy dla najmłodszych miały odbywać się w regularnych odstępach – w każdą sobotę. Zaplanowano wyświetlenie następujących tytułów: Arka Noego, Agata i siedem kolorów, Awantura w sadzie i Awantura z kretem[24].
Określenie „poranki” było w tym przypadku pewnym nadużyciem, ponieważ seanse zaczynały się o 11:00. Wygląda na to, że godziny i terminy projekcji budziły kontrowersje, gdyż w tym samym numerze w sekcji z wydarzeniami z życia zakładu odnotowano:
W kinie „Chemik” rozpoczęto wyświetlanie filmów dla dzieci – tzw. poranki. Słyszeliśmy jednak, że terminy ich wyświetlania (sobota godz. 11,00) nie są trafnie dobrane. Już lepiej byłoby w inny dzień tygodnia (np. czwartek lub piątek przed seansem głównym) lub w niedzielę w godzinach południowych[25].
Kwestię tę najwyraźniej przemyślano, bowiem program z numeru majowego numeru zawiera informację o „zestawach bajek” wyświetlanych co sobotę o godz. 15:00[26].
Później wyświetlanie zestawów bajek odnotowywano w „Alchemiku” tylko sporadycznie. Przykładowo: w numerze z grudnia 1983 roku informowano, że 15 stycznia o godz. 16:30 wyświetlone zostaną „bajki dla dzieci”[27], a z sierpnia 1984 roku, że 15 września o 17:00 będzie można obejrzeć „bajki”[28]. Wygląda więc na to, że pomysł cotygodniowych poranków dość szybko zarzucono na rzecz seansów odbywających raz w miesiącu.
Specjalne pokazy dla uczniów szkół podstawowych odbywały się, jak można sądzić, nieregularnie. W marcu 1983 roku na łamach „Alchemika” informowano, że w dniach 6-8 kwietnia zostaną wyświetlone obie części filmu W pustyni i w puszczy (1973, Władysław Ślesicki)[29]. Projekcje te znalazły ciekawą kontynuację – w numerze grudniowym zamieszczono artykuł, z którego wynika, że film zainspirował druhnę Jadwigę Zub do zorganizowania dla zuchów zabawy w zdobywanie sprawności Stasia i Nel. W tekście można przeczytać m.in., że:
Druhna zaprowadziła zuchów do pobliskiego lasu i tam zaczęli grać role filmowych bohaterów i ich przygody. Budowali zeribę, udawali Murzynów spotkanych w czasie ucieczki itp. Było bardzo fajnie , ale to nie koniec zabawy, lecz jedna z sześciu zbiórek. Na innej zuchy wykonały maski na twarze, a następnie przy dźwiękach gorejącej afrykańskiej muzyki, naśladowały murzyńskie tańce. Cykl zbiórek poświęcony przygodom Stasia i Nel został zakończony wykonaniem pamiątkowego latawca i uroczystym wpisem do kroniki drużyny[30].

W listopadzie 1985 roku w „Alchemiku” informowano, że 8 października kino Chemik zorganizowało w ramach obchodów 68. rocznicy rewolucji październikowej pokaz związanego z nią filmu, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych[31]. Z kolei w styczniu 1988 roku podano do wiadomości, że w okresie ferii zimowych w kinie będą wyświetlane filmy dla dzieci i młodzieży: 2 i 8 lutego niesprecyzowany „film fabularny dla szkół”, 3 i 4 – Bajka o smoku i pięknej królewnie (Za humny je drak, 1983, Radim Cvrcek) i Przyjaciel wesołego diabła (1986, Jerzy Łukaszewicz), a od 11 do 13 – Mała czarownica (Malá čarodějnice, 1983, Zdenek Smetana) i Tajemnica starego strychu (Tajna starog tavana, 1984, Vladimir Tadej)[32].
Wydarzenia specjalne w kinie Chemik
Okazjonalnie w kinie Chemik organizowano różnego rodzaju wydarzenia specjalne, odbywające się zwykle w czasie przewidzianym na regularne seanse. Najwcześniejszym były prawdopodobnie Dni Filmu Radzieckiego z października 1983 roku, w ramach których wyświetlono Czwarte zwycięstwo (Czetwiortaja wysota, 1977, Igor Wozniesienski), Bądź moim mężem (Budtie moim mużem, 1981, Ałła Surikowa) i Dersu Uzałę (Diersu Uzała, 1975, Akira Kurosawa).

Najciekawszym wydarzeniem specjalnym zorganizowanym w kinie Chemik był niewątpliwie przegląd tzw. filmów z pogranicza, czyli filmów erotycznych, który odbył się tam w maju 1989. Rzecz jasna uznanie części wyświetlonych wówczas filmów za „erotyczne” może budzić zastrzeżenia, nie tylko ze współczesnej perspektywy. Oczyma wyobraźni widzę pracownika zakładów, który wybiera się do kina na „erotyka”, a dostaje… Wielkie żarcie (La grande bouffe, 1973, Marco Ferreri). No cóż, ja nie byłbym zadowolony. Tym bardziej, że bilet na ten film kosztował ponad dwa razy więcej niż na zwykły seans.
Po kolei jednak. W „Alchemiku” z marca 1989 roku pojawił się taki anons:
W maju kino „Chemik” organizuje przegląd filmów erotycznych, tzw. z pogranicza, takich jak: polski film „Łuk Erosa” oraz filmy francuskie „Bilitis”, „Betty”, „Wielkie żarcie”. Filmy będą wyświetlane na seansach nocnych, początek o godz. 21.00. Bilety w cenie 400-500 zł sprzedawane będą w Klubie „Chemik” na tydzień przed seansem w formie przedsprzedaży. Ilość seansów uzależniona będzie od zainteresowania widzów. Filmy powyższe wyświetlane będą wyłącznie dla widzów dorosłych w związku z tym przy wejściu na seans obowiązuje dowód osobisty. Filmy produkcji francuskiej są w wersji oryginalnej i dlatego tłumaczenie czytane będzie przez lektora[33].
Przynajmniej części czytelników idea przeglądu filmów erotycznych wydałą się tak kuriozalna, że wzięła ją za primaaprilisowy żart redakcji. Tak przynajmniej twierdziła sama redakcja w opublikowanym na pierwszej stronie następnego numeru sprostowaniu o tytule Żarty na bok:
Zawsze staramy się być rzetelni, ale w ubiegłym numerze celowo zamieściliśmy dwie informacje, które niewiele mają wspólnego z prawdą. Pierwsza z nich mówiła o mającej powstać po drugiej stronie zalewu „Skowronek” plaży dla naturystów, druga przedstawiała uroki podróżowania łodzią podwodną rzekomo zakupioną przez nasz Ośrodek Wypoczynkowy.
Tych, którzy w to uwierzyli jak i tych, który od razu odkryli nasz primaaprilisowy żart – przepraszamy. Natomiast wszystkich, którzy dopatrzyli się go w informacji o filmach z pogranicza w kinie „Chemik” pragniemy wyprowadzić z błędu. Istotnie w naszym kinie w maju planuje się wyświetlać tego rodzaju filmy, w co jakoś nie chciało uwierzyć wielu spośród Czytelników[34].

Przegląd „filmów z pogranicza” z pewnością się odbył, niestety w „Alchemiku” nie odnotowano później, jakim powodzeniem się cieszył. Filmy te wyświetlano w czwartki o 20:30, tuż po zakończeniu zwykłych projekcji. I tak na przykład 18 maja po pokazie przeznaczonego dla widzów dorosłych Supergliny – czyli RoboCopa (1987, Paul Verhoeven) – zaprezentowano Bilitis (1977, David Hamilton), zaś tydzień wcześniej polski Łuk Erosa (1987, Jerzy Domaradzki) wyświetlono niedługo po familijnym Krótkim spięciu (Short Circuit, 1986, John Badham). Ceny wejściówek były zdywersyfikowane. Najdroższy był bilet na Wielkie żarcie, który kosztował 500 zł, najtańszy zaś na Łuk Erosa – wyświetlany już w ramach zwykłych pokazów na początku grudnia 1988 roku – za który należało zapłacić 200 zł. Wejściówki na Bilitis i Betty (37°2 le matin, 1986, Jean-Jacques Beineix) kosztowały natomiast po 400 zł. Dla porównania – bilety na zwykłe seanse kosztował w tym okresie w Chemiku od 150 do 200 zł, a ulgowe od 100 do 150 zł.

W marcu 1990 roku dyrekcja kina we współpracy z działem socjalnym i związkami zawodowymi zakładów umożliwiła załodze obejrzenie w bardzo atrakcyjnej cenie ulgowej (1/3 ceny biletu) wznowionego w 1989 roku klasyka – Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind, 1939, Victor Fleming). W lutym informowano na łamach „Alchemika”:
Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Kino „Chemik” oferuje w marcu br. wielki przebój kinowy pt. „Przeminęło z wiatrem”. Aby umożliwić jego oglądnięcie jak największej części naszej załogi oba związku zawodowe i dział socjalny postanowiły wspólnie ufundować ulgowe bilety dla pracowników i ich rodzin. Bilety ulgowe w cenie 1000 zł (koszt biletu normalnego 3000 zł) można nabywać od 1 marca w kasie kina lub w kasie zakładu, a w godzinach popołudniowych i nocnych w centrali telefonicznej (stara portiernia)[35].
Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem, gdyż w następnym numerze w dziale Miesiąc informowano, że pracownicy zakładu zakupili dla siebie i swoich rodzin 453 bilety ulgowe na to wydarzenie. „Czekamy na podobnie ciekawe propozycje repertuarowe (i finansowe) w naszym kinie)”[36] – dodała redakcja.
Nie był to pierwszy przypadek wyświetlania w kinie wznowionego klasyka – w kwietniu 1988 roku prezentowano w nim Komediantów (Les enfants du paradis, 1945, Marcel Carné), lecz bilety sprzedawano w normalnych cenach[37]. Być może dyrekcja kina próbowałaby organizować podobne przedsięwzięcia w przyszłości (a kto wie, czy nie próbowała?), gdyby nie to, że kino przestało istnieć niespełna rok później.
W lipcu 1990 roku, w czasie wakacyjnej przerwy w działalności kina, na łamach „Alchemika” informowano o możliwości składania zamówień na filmy, jakie chciałoby się zobaczyć w Chemiku:
Nasze kino gotowe jest w każdym miesiącu sprowadzać filmy na życzenie. „Zamówienia” należy składać do ok. 10 dnia każdego miesiąca poprzedzającego realizację. Jedynie w sierpniu trzeba to uczynić wcześniej, bo wznawiając działalność po przerwie musimy wcześniej złożyć zapotrzebowanie na filmy. Jeśli macie państwo ulubione filmy, które chcecie ponownie zobaczyć, lub słyszeliście o dobrym filmie, który nie był jeszcze u nas wyświetlany, zgłoście swoją propozycję (życzenie) kierownikowi klubu „Chemik” (tel. 206), lub bezpośrednio personelowi kina”[38].
Być może część oferty kina w schyłkowym okresie jego działalności stanowiły filmy sprowadzone w ten właśnie sposób – w repertuarze dominowały wówczas tytuły komercyjne, choć jednocześnie ostatnim filmem, jaki wyświetlono w Chemiku, był Ran (1985) Akiry Kurosawy. Faktem jest jednak, że inicjatywa „Filmy na życzenie” była łabędzim śpiewem kina.
Nie wszystko idzie jak z płatka, czyli problemy kina Chemik
Na przestrzeni blisko dziewięcioletniej działalności kina jego dyrekcja borykała się z szeregiem mniejszych i większych problemów. Po części z nich został ślad na stronach „Alchemika”.
W numerze ze stycznia 1983 roku redakcja odniosła się do problemu tzw. koników, czyli osób wykupujących bilety na seanse i odsprzedających je później po zawyżonej cenie.
Uwaga koniki! Uruchomienie kina „Chemik” stworzyło nową, nieznaną w tych okolicach profesję, a mianowicie koników biletowych. Przedsiębiorczość młodych chłopców, bo tacy się tym zajmują, może imponować, ale my nie chwalimy takiego zajęcia. Chwalimy atrakcyjność kina i sprowadzonych tam od początku filmów[39].
Jeszcze w tym samym roku zwrócono uwagę na problem poważniejszy (przynajmniej dla części widowni i komentatorów), mianowicie obecność dzieci na seansach przeznaczonych dla widzów dorosłych. W numerzez z października 1983 roku Halina Kołodziejczyk pisała:
Przeważającą część widowni [kina Chemik] stanowią ludzie młodzi, a nawet bardzo młodzi. Powoduje to w przypadku filmów przeznaczonych wyłącznie dla widzów dorosłych, denerwujące i nieprzyjemne dla pozostałej części widowni komentarze i reakcję na niektóre sceny. Obserwuje się to zresztą prawie we wszystkich kinach i nie nad tym ubolewam.
Niepokojącym natomiast dla mnie faktem była obecność na niektórych seansach przeznaczonych dla widzów dorosłych, siedmio- czy ośmioletnich dzieci, reagujących w na bardzo brutalne sceny (np. w filmie „Wejście smoka”) płaczem i krzykiem. Niepokojące to tym bardziej, że niektóre z tych dzieci przyszły do kina pod opieką rodziców.
Apeluję więc do obsługi kina, by wykazała więcej rozwagi i rozsądku przy kwalifikowaniu swych widzów, zwłaszcza, że jak widać brak tych cech niektórym rodzicom.
Zastanawiająca jest ta lekkomyślność i beztroska z jaką wysyłają czy zabierają do kina swe pociechy, nie upewniwszy się uprzednio, czy jego repertuar jest odpowiedni dla wieku ich dzieci. Czyżby nie zdawali sobie sprawy ze szkodliwości swojego postępowania dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. Jeśli tak, a są tego przykłady – niechże ten obowiązek weźmie na siebie obsługa kina[40].

Kwestia ta powróciła na łamach „Alchemika” w numerze z sierpnia 1987 roku w tekście, którego autor, skrywający się pod pseudonimem Zet-Ka (Zbigniew Klatka? Zygmunt Kowalski?), pisał:
Nie wiem po co podaje się na afiszach kinowych informacje o tym od ilu lat jest dozwolony dany film, skoro nikt tego w żadnym kinie nie respektuje.
Oto duże kino w wojewódzkim mieście, starszy pan w liberii, wpuszczający na salę, przepuszcza 7-10-telnich chłopców na film od 18 lat. Nie wiem jak państwa, ale mnie krępuje obecność dzieci nie tylko na filmach erotycznych, ale także także krwawych. Niestety w ostatnich latach dyscyplina w tym względzie wyraźnie się rozluźniła. Pamiętam doskonale, jako siedemnastolatek musiałem mocno wyciągać szyję i srożyć meszek pod nosem, by wejść na film pt. »Prawda« z Bardotką, chociaż tzw. momenty, które były w tym filmie, są teraz prawie w każdym filmie dla dzieci, wyświetlanym w niedzielnym »Teleranku«.
Podobno to reforma spowodowała, że dzieci wpuszcza się na filmy z panienkami bez reform. Ale kino »Chemik« nie jest na własnym rozrachunku gospodarczym, a… No, żeby to było ostatni raz![41]
Wątek nieletnich przebywających na nieodpowiednich dla nich seansach (i psujących je starszym widzom) przewinął się też w kilkukrotnie przywoływanym już artykule opublikowanym na pięciolecie działalności kina, w którym prawdopodobnie ten sam autor pisał:
Na koniec kilka uwag i spostrzeżeń związanych z działalnością kina. Otóż wydaje się, że od pewnego czasu program kina dobiera się pod gusty młodzieżowej widowni, preferując filmy kasowe, np. o wschodnich walkach, ale nie zawsze wartościowe. Z kolei na filmach ambitnych, trudniejszych, reakcje części widowni nie zawsze są właściwe, co zniechęca do odwiedzania kina publiczność dojrzałą. Kierownictwo kina zamierza temu przeciwdziałać, wprowadzając – jak mnie zapewniono – rygorystyczne przestrzeganie wieku. A może należałoby przed niektórymi filmami wprowadzić krótkie pogadanki (recenzje), przygotowujące do oglądania trudniejszych pozycji?[42]
Istotny problem dla dyrekcji kina i części wodzów stanowiło sąsiedztwo sławetnego baru „Miś”, gdzie podawano napoje wyskokowe i – jak przekazała mi rodzina – nietrudno było dostać w twarz. W artykule opublikowanym z okazji uruchomienia kina, Cholewa pisał:
Dużo kłopotu sprawiają też widzowie nie zawsze umiejący się kulturalnie zachować podczas projekcji. Niewątpliwie spora w tym „zasługa” sąsiadującego z kinem baru „Miś” (a może dałoby się wstrzymać sprzedaż napojów alkoholowych w te popołudnia, gdy planowana jest projekcja)[43].
Bar przywołano w „Alchemiku” w kontekście działalności kina jeszcze raz, dwa lata później. W numerze z grudnia 1984 roku w dziale „W naszym tygielku” pojawiła się wzmianka opatrzona śródtytułem Siuś – pauza:
Dziwne zjawisko zaobserwowano w kinie »Chemik«. Prawie podczas każdego seansu kilkunastu widzów, często więcej, wchodzi do ubikacji (niektórzy po kilka razy). Różnie próbowano to tłumaczyć (reakcja na zły film, za gorąco na sali, darmowa ubikacja, itp.), lecz nam się wydaje, że przyczyna jest następująca: W barze »Miś« pijalnia, a w kinie »Chemik« siusialnia!”[44]
Trudno powiedzieć, na ile sąsiedztwo baru było faktycznie uciążliwe dla funkcjonowania kina, na ile zaś negatywne wzmianki o „Misiu” były przejawem ogólnej niechęci do tego przybytku żywionej przez część mieszkańców Alwerni i redakcji „Alchemika”. Ta ostatnia nie szczędziła krytycznych uwag pod adresem „Misia”, a na przełomie 1977 i 1978 roku wręcz wypowiedziała mu wojnę.
W grudniu 1978 roku w artykule Piwko za piwkiem… odmalowano bardzo nieprzychylny obraz lokalu:
Trudno jest nam powstrzymać się też od wyrażenia swojej opinii na temat zlokalizowanego przy zakładach baru „Miś”. Wiedzie on swoją nędzną egzystencję jedynie dzięki piwu.
Niewielka salka pęka w szwach szczególnie w dnie wypłat, ale i w pozostałe jest tutaj gwarno. Co jakiś czas dochodzi do awantury, a nawet poleje się krew. Tak oto gładko toczy się barowe życie, na piwnym rauszu.
Piwo podaje się bez ograniczeń, co nie jest w stanie nas zdziwić. Jest przecież jedynym liczącym się źródłem zysku. Bar musi wyjść na swoje. Wprawdzie „Miś” prowadzi gorące dania obiadowe, ale kto z tego korzysta, kiedy opodal znajduje się nasza stołówka, dostępna nie tylko dla naszych pracowników, ale i obcych przedsiębiorstw wykonujących dla nas prace.
Zajrzyjmy do wnętrza baru cuchnącego kwaśnym odorem piwa. Jak było do przewidzenia ma on swoich stałych bywalców, których z grubsza można podzielić na trzy grupy. Pierwszą tworzą junacy OHP, drugą stanowią pracownicy obcych firm u nas zatrudnionych, a trzecia, chyba najmniej liczna, to „reprezentanci” miejscowych mieszkańców (przychodzą tu oczywiście na piwo, bowiem większość z nich stołuje się w stołówce zakładowej, a przypadkowemu turyście zwykle odchodzi ochota na jedzenie).
W tak ogłupiający sposób marnuje się czas, który można by bardziej kulturalnie wykorzystać. Odnosi się to przede wszystkim do junaków OHP, młodych ludzi, wkraczających dopiero w dorosłe życie[45].
W zamieszczonym w następnym numerze artykule Łatwo splamić dobrę imię załogi i zakładu pisano, że w godzinach przedpołudniowych w barze „Miś” spożywają alkohol pracownicy firm obcych, wystawiając – niesłusznie – złe świadectwo załodze zakładu. „Łatwo […] można się pomylić i uznać za członka naszej załogi każdego wracającego pod »dobrą datą« z »«Misia« do zakładu”[46] – skarżył się dziennikarz. Pismo kontynuowało swą krucjatę przeciw „Misiowi” w numerze z lutego[47], a miesiąc później zamieściło zdjęcie tablicy z reklamą lokalu opatrzone komentarzem:
Bar „Miś”? Nie polecamy! Natomiast niezbyt estetycznie wyglądającą tablicę, ustawioną przy drodze publicznej, polecamy Rejonowi Dróg Publicznych – Kraków, ul. Mogilska 25[48].

Nieudane próby utworzenia przyzakładowego DKF-u
Jak już wspomniałem, jeszcze przed powstaniem kina rozważano utworzenie przy nim Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Plany te podano do wiadomości w „Alchemiku” już w 1981 roku[49], a w numerze z marca 1983 roku pojawił się materiał opatrzony tytułem Czy powstanie DKF?, w którym pisano:
Takie kluby zrzeszają miłośników sztuki filmowej, który nie tylko pragną pogłębić swe wiadomości o tej dziedzinie, ale zamierzają także brać czynny udział w popularyzowaniu wartościowych zjawisk artystycznych. Z jednej strony DKF są wiec szkołą patrzenia na film, sprzyjającą wyrobieniu właściwych kryteriów oceny dzieł sztuki, z drugiej – szkołą kształcenia i rozwijania zaangażowanych i społecznie skrystalizowanych postaw[50].
Wśród zamierzonych celów DKF-u wymieniono wyświetlanie „utworów o wysokich walorach ideowo-artystycznych, często nie wyświetlanych we wszystkich kinach”, filmów z repertuaru kin studyjnych i przeznaczonych do rozpowszechniania wyłącznie w DKF-ach oraz organizowanie spotkań z teoretykami i twórcami filmowymi. Anons kończyła informacja, że postanie DKF-u uzależnione jest od liczby członków i prośbą do zainteresowanych o zgłaszanie się w tej sprawie do Waldemara Siemka lub kierownictwa kina.

Zainteresowanie powołaniem do życia DKF-u ze strony załogi zakładów i okolicznych mieszkańców musiało być jednak nikłe, jako że ambicji tych nigdy nie udało się zrealizować.
Cztery miesiące po publikacji powyższego anonsu Włodzimierz Kawala pytał w krytycznym tekście Quo vadis Alwernio?: „Jakie można znaleźć usprawiedliwienie dla nie podjęcia inicjatywy utworzenia przy nowo powstałym kinie »Klubu Filmowego«?”[51].
Nie jest moją intencją wchodzenie w polemikę z artykułem sprzed blisko czterdziestu lat, sądzę jednak, że nieudane próby stworzenia przyzakładowego DKF-u i wybrzmiewający w kilku materiałach z „Alchemika” żal do widowni za brak zainteresowania tą inicjatywą oraz jej jakoby niewłaściwie zachowanie w kinie i niewybredne gusta wskazują na różnice w oczekiwaniach względem przyzakładowego kina pomiędzy jego dyrekcją, redakcją pisma i częścią widzów z jednej strony, a większością widowni z drugiej. Ta pierwsza grupa wyraźnie postrzegała działalności kina w kategoriach misji edukacyjnej i kształtowania gustów, poprzez zachęcanie do konsumpcji filmów uznawanych za wartościowe, ta druga, jak przypuszczam, natomiast widziała w nim przede wszystkim rozrywkę. Nie mam jednak pewności i nie będę jej miał dopóki nie uda mi się porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie kina.
Kres kina Chemik… i początek wypożyczalni wideo
Na ostatniej stronie „Alchemika” z lutego 1991 roku, na której tradycyjnie prezentowano ofertę repertuarową kina „Chemik” na nadchodzący miesiąc, pojawiły się dwa anonse, które można uznać za symptomatyczne dla tej epoki, przynajmniej w zakresie kultury filmowej.
W anonsie opatrzonym tytułem Kino „Chemik” już nie zaprasza poinformowano, że względu na coraz niższą frekwencję, skutkującą niekiedy odwoływaniem seansów, od marca zostaje zawieszona działalność kina. Miało zostać ponownie otwarte jesienią. Jan Racut zwieńczył tekst stwierdzeniem: „Być może kilkumiesięczna przerwa wyjdzie zakładowemu iluzjonowi na dobre i za nim zatęsknimy. Nawet najlepsze video nie zastąpi przecież dużego ekranu[52]”.
W dolnym prawym rogu strony zamieszczono natomiast ogłoszenie nowo otwartej wypożyczalni kaset wideo, mieszczącej się pod adresem Osiedle Kamionki 3 – niespełna pół godziny piechotą od Zakładów Chemicznych Alwernia.


Po zamknięciu kina redakcja „Alchemika” podjęła próbę pisania o filmie w formie recenzji tytułów dostępnych na kasetach VHS. W pierwszej odsłonie działu „Kino w domu” z lutego 1991 roku znalazły się recenzje filmów Bez wyjścia (No Way Out, 1987, Roger Donaldson), Po prostu chłopak (Just One of the Guys, 1985, Lisa Gottlieb) i Dzieci nocy (Les Lèvres rouge, 1971, Harry Kümel)[53]. Pomysł działu najwyraźniej jednak się nie przyjął – a może w redakcji zabrakło chęci? – ponieważ jego pierwsza odsłona była zarazem ostatnią.

A kino Chemik? Wbrew zapowiedziom nie otwarto go ponownie jesienią. Ani później. Moi rodzice pamiętają, że w latach 90. zakłady sprzedawały fotele z budynku kina. Nie mogą jednak dojść konsensusu w kwestii tego, czy mój dziadek kupił kilka z nich, czy chciał, lecz został ubiegnięty.
Na koniec mam prośbę do osób, które z jakichś względów dobrnęły do końca wpisu – na tyle dla mnie ważną, że przedstawię ją pogrubionym fontem. Tak więc, ekhem:
Jeśli odwiedzaliście czasem kino Chemik, gdy jeszcze działało, i mielibyście ochotę to wspominać na potrzeby kolejnych materiałów o tym kinie, dajcie znać, a chętnie umówię się na taką rozmowę (na żywo lub online). A jeśli sami tego nie robiliście, lecz znacie osoby, które to kino odwiedzały lub były związane z jego funkcjonowaniem i miałyby ochotę na rozmowę o tym, będę wdzięczny na namiary na nie.
Repertuar kina Chemik (1983-1991)
Poniżej możecie zapoznać się z niepełnym repertuarem kina Chemik, który odtworzyłem na podstawie archiwalnych numerów „Alchemika”. R.p. to rok produkcji filmu, R. p. p. – rok polskiej premiery, K. p. – kraj produkcji, a O. w. – ograniczenia wiekowe.
Dni projekcji |
Wyświetlany film | R. p. |
R. p. p. |
K. p. |
O. w. |
3-5.02.83 | Porwany przez Indian (Blauvogel) |
1979 | 1980 | NRD | 12 |
3-5.02.83 | Parszywa dwunastka (Dirty Dozen) |
1967 | 1981 | USA | 18 |
10-12.02.83 | Przygody Alibaby i 40 rozbójników (Alibaba aur 40 chor) |
1979 | 1981 | ZSRR, IND | 12 |
10-12.02.83 | Spirala | 1978 | 1978 | POL | 18 |
17-19.02.83 | Winnetou i Old Surehand (Old Surehand) |
1965 | 1968 | RFN, JUG | b.o. |
24-26.02.83 | Szczęki II (Jaws II) |
1978 | 1979 | USA | 15 |
3-5.03.83 | Glina czy łajdak (Flic ou voyou) |
1979 | 1981 | FRA | 18 |
10-12.03.83 | Wściekły | 1979 | 1980 | POL | 18 |
17-19.03.83 | Śmierć na żywo (La mort en direct) |
1980 | 1981 | FRA | 18 |
24-26.03.83 | Hair | 1979 | 1980 | USA | 15 |
30.03-1.04.83 | Gorączka sobotniej nocy (Saturday Night Fever) |
1977 | 1980 | USA | 15 |
7-9.04.83 | Trędowata | 1976 | 1976 | POL | 12 |
14-16.04.83 | Lawina (Avalanche) |
1978 | 1980 | USA | 15 |
21-23.04.83 | Piraci XX wieku (Piraty XX wieka) |
1979 | 1981 | ZSRR | 12 |
28-30.04.83 | Klęska atamana (Koniec atamana) |
1970 | 1972 | ZSRR | b.o |
28-30.04.83 | Dziedzictwo (The Legacy) |
1978 | 1980 | ANG | 18 |
5-7.05.83 | Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? | 1978 | 1978 | POL | 15 |
12-14.05.83 | Żandarm w Nowym Jorku (Le Gendarme à New York) |
1965 | 1981 | FRA, ANG | b.o. |
19-21.05.83 | Wódz Indian Tecumseh (Tecumseh) |
1972 | 1973 | NRD | b.o. |
26-28.05.83 | Samolot w płomieniach (Sowsiem propaszczij) |
1980 | 1981 | ZSRR | 15 |
2-4.06.83 | Rocky 2 | 1979 | 1980 | USA | 15 |
9-11.06.83 | Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) |
1975 | 1979 | USA | 18 |
16-18.06.83 | Gniazdo złoczyńców (Capcana mercenarilor) |
1981 | 1982 | RUM | 18 |
23-25.06.83 | Tess | 1979 | 1982 | FRA | 15 |
30.06-2.07.83 | Przygody Hucka Finna (Sowsiem propaszczij) |
1973 | 1974 | ZSRR | b.o. |
30.06-2.07.83 | Nie ma mocnych | 1974 | 1974 | POL | b.o. |
1-3.09.83 | Lalka | 1968 | 1968 | POL | 15 |
8-11.09.83 | Sekrety Enigmy | 1979 | 1979 | POL | 12 |
15-17.09.83 | Blizna | 1976 | 1976 | POL | 15 |
22-24.09.83 | Wejście smoka (Enter the Dragon) |
1973 | 1982 | H-K, USA | 18 |
29.09-1.10.83 | Konopielka | 1981 | 1982 | POL | 15 |
6-8.10.83 | Komandosi z Nawarony (Force 10 from Navarone) |
1978 | 1982 | ANG, USA | 15 |
13-15.10.83 | Pokolenie | 1954 | 1955 | POL | 15 |
22-22.10.83 | Wyjście awaryjne |
1982 | 1982 | POL | 15 |
27-29.10.83 | Wystarczy być (Being There) |
1979 | 1982 | USA | 15 |
3-5.11.83 | Dersu Uzała (Diersu Uzała) |
1975 | 1976 | ZSRR | 12 |
10-11.11.83 | Czwarte zwycięstwo (Czetwiortaja wysota) |
1977 | 1979 | ZSRR | 12 |
10-12.11.83 | Bądź moim mężem (Budtie moim mużem) |
1981 | 1982 | ZSRR | b.o. |
17-19.11.83 | Przygody Picassa (Przygody Picassa) |
1978 | 1979 | SWE | 15 |
24-26.11.83 | Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Close Encounters of the Third Kind) |
1977 | 1979 | USA | 12 |
1-3.12.83 | Zemsta po latach (The Changeling) |
1980 | 1982 | KAN | 15 |
10-12.12.83 | Życie jest piękne (La vita è bella) |
1979 | 1981 | ZSRR, WŁO | 15 |
15-17.12.83 | Wielki sen (The Big Sleep) |
1978 | 1979 | ANG | 15 |
22-24.12.83 | Błąd szeryfa (Tödlicher Irrtum) |
1970 | 1973 | NRD | b.o. |
29-31.12.83 | Cały ten zgiełk (All That Jazz) |
1979 | 1983 | USA | 15 |
5-7.01.84 | Filip z konopi |
1981 | 1983 | POL | b.o. |
5-7.01.84 | Granica marzeń (Priedieł żelanij) |
1982 | 1983 | ZSRR | 12 |
12-14.01.84 | Czas przeszły (Le Passé simple) |
1977 | 1979 | FRA | 15 |
19-21.01.84 | Czwartki ubogich |
1981 | 1982 | POL | 18 |
26-28.01.84 | 1941 | 1979 | 1983 | USA | 15 |
luty 1984 | niedostępny numeru”Alchemika” | ||||
marzec 1984 | niepełny numer „Alchemika” | ||||
5-7.04.84 | Policjantka (La Femme flic) |
1980 | 1983 | FRA | 18 |
12-14.04.84 | Goście z galaktyki Arkana (Gosti iz galaksije) |
1981 | 1983 | JUG | 12 |
19-21.04.84 | Bajka o carze Sałtanie (Skazka o carie Sałtanie) |
1966 | 1968 | ZSRR | b.o. |
26-28.04.84 | Karate po polsku |
1982 | 1983 | POL | 18 |
3-5.05.84 | Małżeństwo Marii Braun (Die Ehe der Maria Braun) |
1979 | 1982 | RFN | 15 |
10-12.05.84 | Wielki Szu | 1982 | 1983 | POL | 18 |
17-19.05.84 | I… jak Ikar (I… comme Icare) |
1979 | 1983 | FRA | 15 |
24-26.05.84 | Przygody Alibaby i 40 rozbójników (Alibaba aur 40 chor) |
1979 | 1981 | ZSRR, IND | b.o. |
24-26.05.84 | Zazdrość i medycyna | 1973 | 1973 | POL | 15 |
31.05-2.06.84 | Miasto kobiet (La città delle donne) |
1980 | 1983 | WŁO | 18 |
7-9.06.84 | Bez znieczulenia | 1978 | 1978 | POL | 18 |
14-16.06.84 | Tom Horn | 1980 | 1983 | USA | 18 |
21-23.06.84 | Butch Cassidy i Sundance Kid (Butch Cassidy and the Sundance Kid) |
1969 | 1983 | USA | 15 |
28-30.06.84 | Powrót Mechagodzilli (Mekagojira no gyakushu) |
1975 | 1980 | JAP | 12 |
6-8.09.84 | Saint Jack | 1979 | 1983 | USA | 15 |
13-15.09.84 | Walka o ogień (La Guerre du feu) |
1981 | 1983 | FRA, KAN | 18 |
20-22.09.84 | Krzyk | 1982 | 1983 | POL | 18 |
27-29.09.84 | Amnestia | 1981 | 1982 | POL | 18 |
4-6.10.84 | Raj na ziemi | 1970 | 1970 | POL | b.o. |
4-6.10.84 | Tylko rock | 1983 | 1984 | POL | 15 |
10-15.10.84 | Akademia Pana Kleksa, cz. 1 i 2 | 1983 | 1984 | POL | b.o. |
11-13.10.84 | Wendeta (Les Grands moyens) |
1975 | 1979 | FRA | 15 |
18-20.10.84 | Zwykli ludzie (Ordinary People) |
1980 | 1984 | USA | 15 |
25-27.10.84 | Magiczne ognie | 1983 | 1984 | POL | 18 |
2-3.11.84 | Teheran 43 (Tiegieran-43) |
1981 | 1982 | ZSRR, WŁO | 15 |
8-10.11.84 | Tabor wędruje do nieba (Tabor uchodit w niebo) |
1976 | 1978 | ZSRR | 15 |
15-17.11.84 | Lata dwudzieste… lata trzydzieste… | 1983 | 1984 | POL | 15 |
22-24.11.84 | Poszukiwacze zaginionej Arki (Raiders of the Lost Arki) |
1981 | 1984 | USA | 12 |
29-11-1.12.84 | Kochanica Francuza (The French Lieutenant’s Woman) |
1981 | 1984 | ANG | 15 |
6-8.12.84 | Przygody Hucka Finna (Sowsiem propaszczij) |
1973 | 1974 | ZSRR | b.o. |
6-8.12.84 | Był jazz |
1981 | 1984 | POL | 15 |
13-15.12.84 | Duch (Poltergeist) |
1982 | 1984 | USA | 15 |
20-22.12.84 | Superpotwór (Uchu kaijū Gamera) |
1980 | 1981 | JAP | b.o. |
27-29.12.84 | Tootsie | 1982 | 1984 | USA | 15 |
3-5.01.85 | Na granicy (The Border) |
1982 | 1984 | USA | 18 |
10-12.01.85 | Seksmisja | 1983 | 1984 | POL | 15 |
17-19.01.85 | Coraz bliżej nieba | 1983 | 1984 | POL | 18 |
24-26.01.85 | Blues Brothers | 1980 | 1983 | USA | 15 |
31.01-2.02.85 | Ostrze na ostrze | 1983 | 1983 | POL | 12 |
31.01-2.02.85 | Życie osobiste (Czastnaja żyzn) |
1982 | 1984 | ZSRR | 15 |
luty 1985 | niedostępny numeru”Alchemika” | ||||
1-2.03.85 | Szpital Britannia (Britannia Hospital) |
1982 | 1984 | USA | 18 |
7-9.03.85 | Dziecko Rosemary (Rosemary’s Baby) |
1968 | 1984 | USA | 18 |
14-16.03.85 | Debiutantka | 1981 | 1982 | POL | 18 |
21-23.03.85 | Ucieczka z Alcatraz (Escape from Alcatraz) |
1979 | 1984 | USA | 15 |
28-30.03.85 | Ballada o walecznym rycerzu Ivanhoe (Ballada o doblestnom rycarie Ajwiengo) |
1983 | 1984 | ZSRR | 12 |
28-30.03.85 | Mężczyzna niepotrzebny | 1981 | 1982 | POL | 18 |
3-4.04.85 | Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer) |
1979 | 1982 | USA | 15 |
11-13.04.85 | Psy wojny (The Dogs of War) |
1980 | 1984 | USA | 18 |
16-20.04.85 | Kwarantanna (Karantin) |
1983 | 1984 | ZSRR | b.o. |
16-20.04.85 | W obronie własnej | 1981 | 1982 | POL | 18 |
25-27.04.85 | Najlepszy kumpel (Buddy, buddy) |
1981 | 1984 | USA | 15 |
2-4.05.85 | Ja cię trzymam, ty mnie trzymaz za bródkę (Je te tiens, tu me tiens par la barbichette) |
1978 | 1984 | FRA | 12 |
9-11.05.85 | Limuzyna Daimler Benz | 1981 | 1983 | POL | 18 |
9-11.05.85 | Strzały Robin Hooda (Strieły Robin Guda) |
1975 | 1977 | ZSRR | b.o. |
16-18.05.85 | Widziadło | 1983 | 1984 | POL | 18 |
23-25.05.85 | Bez skrupułów (L’Ordre et la sécurité du monde) |
1978 | 1980 | FRA | 15 |
30.05-1.06.85 | A stawką jest śmierć (Le Prix du danger) |
1983 | 1984 | FRA | 18 |
6-8.06.85 | Tysiąc miliardów dolarów (Mille milliards de dollars) |
1982 | 1984 | FRA | 15 |
13-15.06.85 | Star 80 | 1982 | 1985 | USA | 18 |
20-22.06.85 | Tropiciel (Der Scout) |
1983 | 1984 | NRD | 12 |
20-22.06.85 | Inne spojrzenie (Egymásra nézve) |
1982 | 1984 | WĘG | 18 |
25-29.06.85 | Klasztor Shaolin (Shaolin si) |
1982 | 1985 | H-K, CHRL | 15 |
5-7.09.85 | Błękitny grom (Blue Thunder) |
1983 | 1984 | USA | 15 |
12-14.09.85 | Powrót Jedi (Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi) |
1983 | 1985 | USA | 12 |
19-21.09.85 | Bluszcz | 1982 | 1984 | POL | 18 |
26-28.09.85 | Czas dojrzewania | 1984 | 1984 | POL | 15 |
3-5.10.85 | Superman III | 1983 | 1985 | USA | 12 |
10-12.10.85 | Vabank II czyli riposta | 1984 | 1985 | POL | 15 |
17-19.10.85 | Przeklęte oko proroka | 1984 | 1985 | POL | 12 |
17-19.10.85 | Szkoda twoich łez | 1983 | 1985 | POL | 15 |
24-26.10.85 | Christine | 1983 | 1985 | USA | 18 |
31.10-2.11.85 | E.T. | 1982 | 1984 | USA | b.o. |
7-9.11.85 | Zaginiony (The Missing) |
1981 | 1984 | USA, MEX | 15 |
14-16.11.85 | Kamienne tablice | 1983 | 1984 | POL | 15 |
21-23.11.85 | Niepokonany (Niepobiedimyj) |
1983 | 1984 | ZSRR | 15 |
21-23.11.85 | Być albo nie być (To Be or Not to Be) |
1983 | 1985 | USA | 15 |
28-10.11.85 | Frontowa miłość (Wojenno-polewoj roman) |
1983 | 1984 | ZSRR | 15 |
28-10.11.85 | Czy leci z nami pilot? (Airplane!) |
1980 | 1984 | USA | 12 |
5-7.12.85 | Oko proroka | 1982 | 1984 | POL | 12 |
5-7.12.85 | Na straży swej stać będę | 1983 | 1984 | POL | 15 |
12-14.12.85 | Pod wulkanem (Under the Vulcano) |
1984 | 1985 | USA | 18 |
19-21.12.85 | Niebiańskie dni (Days of Heaven) |
1978 | 1984 | USA | 15 |
27-28.12.85 | Więzień Brubaker (Brubaker) |
1980 | 1984 | USA | 18 |
2-4.01.86 | Rok spokojnego słońca |
1984 | 1985 | POL | 15 |
9-11.01.86 | Ballada o Narayamie (Narayama bushiko) |
1983 | 1985 | JAP | 18 |
16-18.01.86 | Czuję się świetnie | 1983 | 1984 | POL | 12 |
23-26.01.86 | Gry wojenne (War Games) |
1983 | 1985 | USA | 12 |
30.01-1.02.86 | Katastrofa w Gibraltarze | 1983 | 1984 | POL | 15 |
luty 1986 – styczeń 1987 | niedostępne numery „Alchemika” | ||||
5-7.02.87 | Piramida strachu (Young Sherlock Holmes) |
1985 | 1986 | USA | 12 |
12-14.02.87 | Porwanie | 1985 | 1985 | POL | b.o. |
12-14.02.87 | Miłość Olgi (Zimniaja wisznia) |
1985 | 1986 | ZSRR | 15 |
19-21.02.87 | Dziewczęta z Nowolipek | 1985 | 1986 | POL | 15 |
19-21.02.87 | Rajska jabłoń | 1985 | 1986 | POL | 18 |
26-28.02.87 | Powrót do przyszłości (Back to the Future) |
1985 | 1986 | USA | 12 |
5-7.32.87 | Tajemniczy Budda (Shenmi de dafo) |
1980 | 1985 | CHRL | 15 |
12-14.03.87 | Tootsie | 1982 | 1984 | USA | 18 |
19-21.03.87 | Honor Prizzich (Prizzi’s Honor) |
1985 | 1986 | USA | 18 |
26-28.03.87 | Cień paproci (Stín kapradiny) |
1984 | 1986 | CZE | 15 |
26-28.03.87 | Fucha | 1983 | 1985 | POL | 15 |
2-4.04.87 | Komandosi z Nawarony (Force 10 from Navarone) |
1978 | 1982 | ANG, USA | 15 |
9-11.04.87 | Zbrodnia w Kairze (???) |
???? | ???? | ZSRR | 12 |
9-11.04.87 | Dubler zaczyna działać (Dublor naczinajet diejstwowat) |
1983 | 1984 | ZSRR | 15 |
16-18.04.87 | Amada | 1983 | 1987 | KUB | 15 |
16-18.04.87 | Cud niebywały (Cudo nevidjeno) |
1984 | 1986 | JUG | 18 |
23-25.04.87 | F/X | 1986 | 1986 | USA | 18 |
30.04-2.05.87 | Cotton Club | 1984 | 1986 | USA | 18 |
7-9.05.87 | Wkrótce nadejdą bracia | 1985 | 1986 | POL | 15 |
7-9.05.87 | Idź i patrz (Idi i smotri) |
1985 | 1986 | ZSRR | 18 |
14-16.05.87 | Protector | 1985 | 1986 | USA | 18 |
21-23.05.87 | Lubię nietoperze | 1985 | 1986 | POL | 18 |
28-30.05.87 | Amadeusz (Amadeus) |
1984 | 1986 | USA | 15 |
czerwiec 1987 | niedostępny numer „Alchemika” | ||||
6-7.08.87 | Diabeł morski (Czełowiek-amfibija) |
1961 | 1963 | ZSRR | b.o. |
6-7.08.87 | Żyć i umrzeć w Los Angeles (To Live and Die in L.A.) |
1985 | 1987 | USA | 18 |
13-14.08.87 | Podróże Pana Kleksa, cz. 1 | 1985 | 1986 | POL | b.o. |
13-14.08.87 | Boskie ciała (Heavenly Bodies) |
1984 | 1986 | USA | 12 |
20-21.08.87 | Podróże Pana Kleksa, cz. 2 |
1985 | 1986 | POL | b.o. |
20-21.08.87 | Niesamowity jeździec (Pale Rider) |
1985 | 1987 | USA | 15 |
27-28.08.87 | Niekończąca się opowieść (Die Unendliche Geschichte) |
1984 | 1987 | RFN | b.o. |
27-28.08.87 | Mokry szmal |
1985 | 1986 | POL | 18 |
3-4.09.87 | Bolek i Lolek na dzikim zachodzie | 1986 | 1986 | POL | b.o. |
3-5.09.87 | Ga, ga: Chwała bohaterom | 1985 | 1986 | POL | 18 |
10-11.09.87 | Zamieniona królowa (Die vertauschte Königin) |
1984 | 1986 | NRD | b.o. |
10-12.09.87 | I… jak Ikar (I… comme Icare) |
1979 | 1983 | FRA | 15 |
17-18.09.87 | Marysia i krasnoludki | 1960 | 1961 | POL | b.o. |
17-19.09.87 | Carmen | 1984 | 1986 | FRA, WŁO | 12 |
24-25.09.87 | Ulubieniec publiczności (Lubimiec publiki) |
1985 | 1986 | ZSRR | b.o. |
24-26.09.87 | Blues Brothers | 1980 | 1983 | USA | 15 |
1-3.10.87 | Sól (Sogum) |
1985 | 1987 | KRLD | 15 |
1-3.10.87 | Sezon na bażanty | 1985 | 1986 | POL | 15 |
8-10.10.87 | Nieśmiertelny (Highlander) |
1986 | 1987 | ANG | 15 |
15-17.10.87 | Samotny rejs (Odinocznoje pławanije) |
1985 | 1986 | ZSRR | 15 |
15-17.10.87 | Sprawa się rypła | 1984 | 1985 | POL | 15 |
21-24.10.87 | C.K. Dezerterzy | 1985 | 1986 | POL | 18 |
29-31.10.87 | Terminator (The Terminator) |
1984 | 1987 | USA | 15 |
5-7.11.87 | Ludzie z bagien (Ludi na bołotnie) |
1981 | 1983 | ZSRR | 12 |
5-7.11.87 | Indiana Jones i świątynia zagłady (Indiana Jones and the Temple of Doom) |
1984 | 1985 | USA | 15 |
12-14.11.87 | Tankowiec w płomieniach (Triewożnoje woskriesienje) |
1982 | 1984 | ZSRR | 15 |
12-14.11.87 | Na całość | 1986 | 1986 | POL | 18 |
19-21.11.87 | Wymarzona gra (Dietskij mir) |
1982 | 1983 | ZSRR | b.o. |
19-21.11.87 | Dawno temu w Ameryce (Once Upon a Time in America) |
1984 | 1986 | USA | 18 |
26-28.11.87 | Sceny dziecięce z życia prowincji | 1985 | 1987 | POL | 18 |
3-4.12.87 | Mistrzyni Wu Dang (Wu Dang) |
1983 | 1986 | CHRL | 15 |
10-12.12.87 | Nad Niemnem | 1986 | 1987 | POL | 12 |
17-19.12.87 | List gończy | 1985 | 1986 | POL, CZE | 15 |
22-23.12.87 | Poszukiwacze zaginionej Arki (Raiders of the Lost Arki) |
1981 | 1984 | USA | 12 |
29-30.12.87 | Critters | 1986 | 1987 | USA | 12 |
7-9.01.88 | Kronika wypadków miłosnych | 1985 | 1986 | POL | 15 |
14-16.01.88 | Obcy: Decydujące starcie (Aliens) |
1986 | 1987 | USA | 15 |
21-23.01.88 | Zagubione rzeczy (Oggetti smarriti) |
1980 | 1983 | WŁO | 18 |
28-30.01.88 | Purpurowa róża z Kairu (The Purple Rose of Cairo) |
1985 | 1987 | USA | 15 |
3-4.02.88 | Błękitny grom (Blue Thunder) |
1983 | 1984 | USA | 15 |
11-13.02.88 | Wierna rzeka | 1983 | 1987 | POL | 15 |
18-20.02.88 | Cienie śmierci (Jittemai) |
1986 | 1987 | JAP | 18 |
25-27.02.88 | Orły Temidy (Legal Eagles) |
1986 | 1987 | USA | 15 |
3-4.03.88 | Pół żartem, pół serio (Some Like It Hot) |
1959 | 1960 | USA | 12 |
10-12.03.88 | Mewy (fragmenty życiorysu) | 1986 | 1987 | POL | 15 |
17-19.03.88 | Świadek mimo woli (Body Double) |
1984 | 1987 | USA | 18 |
24-26.03.88 | Wielka draka w chińskiej dzielnicy (Big Trouble in Little China) |
1986 | 1987 | USA | 12 |
31.03-2.04.88 | Misja (The Mission) |
1986 | 1987 | ANG | 15 |
7-9.04.88 | Czy leci z nami pilot? (Airplane!) |
1980 | 1984 | USA | 12 |
14-16.04.88 | Łowca żmij (Zmijełow) |
1985 | 1987 | ZSRR | 12 |
14-16.04.88 | Wetherby | 1985 | 1987 | ANG | 18 |
21-23.04.88 | Uwaga, niebezpieczeństwo (Opasno dla żyzni!) |
1985 | 1986 | ZSRR | 12 |
21-23.04.88 | Komedianci (Les enfants du paradis) |
1945 | 1946 | FRA | 15 |
28-30.04.88 | Między ustami a brzegiem pucharu |
1987 | 1987 | POL | 15 |
5-7.05.88 | Kochanica Francuza (The French Lieutenant’s Woman) |
1981 | 1984 | ANG | 15 |
12-14.05.88 | Jak to się robi w Chicago (Raw Deal) |
1986 | 1987 | USA | 18 |
19-21.05.88 | Rykowisko | 1986 | 1987 | POL | 15 |
26-28.05.88 | Makaroniarze (Macaroni) |
1985 | 1987 | WŁO | 15 |
1-3.06.88 | Gry wojenne (War Games) |
1983 | 1985 | USA | 12 |
9-11.06.88 | Gwiezdny przybysz (Starman) |
1984 | 1987 | USA | 15 |
16-18.06.88 | Cudzoziemka | 1986 | 1986 | POL | 15 |
23-25.06.88 | Powrót do przyszłości (Back to the Future) |
1985 | 1986 | USA | 12 |
30.06-2.07.88 | Czarna wdowa (Black Widow) |
1987 | 1987 | USA | 15 |
1-3.09.88 | Matka królów | 1982 | 1987 | POL | 15 |
1-3.09.88 | Labirynt (Labirynth) |
1986 | 1987 | ANG | b.o. |
8-10.09.88 | Misja specjalna | 1987 | 1987 | POL | 15 |
15-17.09.88 | Krokodyl Dundee (Crocodile Dundee) |
1986 | 1988 | AUS | 12 |
22-24.09.88 | Wilcze echa | 1968 | 1968 | POL | b.o. |
22-24.09.88 | Po godzinach (After Hours) |
1985 | 1987 | USA | 18 |
29.09-1.10.88 | Prywatne śledztwo | 1986 | 1987 | POL | 18 |
6-8.10.88 | Peggy Sue wyszła za mąż (Peggy Sue Got Married) |
1986 | 1988 | USA | 15 |
13-15.10.88 | Cudowne dziecko | 1986 | 1987 | POL, KAN | b.o. |
13-15.10.88 | Mona Lisa | 1986 | 1987 | ANG | 18 |
20-22.10.88 | Pociąg do Hollywood | 1987 | 1987 | POL | 15 |
27-29.10.88 | W niewoli u Wikingów (I na kamniach rastut dieriewja) |
1985 | 1987 | ZSRR | 12 |
27-29.10.88 | Pożegnanie z Afryką (Out of Africa) |
1985 | 1988 | USA | 12 |
3-5.11.88 | Mężczyzna za drzwiami (Njakoj pred wratata) |
1987 | 1988 | BUŁ | 15 |
3-5.11.88 | O rany, nic się nie stało | 1987 | 1987 | POL | 15 |
10-12.11.88 | Dwa dni razem (Wriemia otdycha s subboty do poniedielnika) |
1984 | 1985 | ZSRR | 15 |
10-12.11.88 | Kopalnie króla Salomona (King Solomon’s Mines) |
1985 | 1985 | USA | 15 |
17-19.11.88 | W zawieszeniu | 1986 | 1987 | POL | 15 |
17-19.11.88 | Pokuta (Pokajanie) |
1983 | 1987 | ZSRR | 15 |
24-26.11.88 | Mucha (The Fly) |
1986 | 1988 | USA | 18 |
1-3.12.88 | Łuk Erosa | 1987 | 1988 | POL | 18 |
8-10.12.88 | Zabij mnie glino |
1987 | 1988 | POL | 18 |
15-17.12.88 | Blue Velvet | 1986 | 1988 | USA | 18 |
21-23.12.88 | Złote dziecko (The Golden Child) |
1986 | 1988 | USA | 12 |
29-31.12.88 | Opowieści Harleya | 1987 | 1987 | POL | 18 |
5-7.01.89 | Pluton (Platoon) |
1986 | 1988 | USA | 18 |
12-14.01.89 | Dzika namiętność (Something Wild) |
1986 | 1988 | USA | 18 |
19-21.01.89 | Gabriela | 1983 | 1988 | BRA | 18 |
26-28.01.89 | Kingsajz | 1987 | 1988 | POL | 12 |
2-4.02.89 | Dzikun | 1987 | 1988 | POL | 12 |
2-4.02.89 | Być albo nie być (To Be or Not to Be) |
1983 | 1985 | USA | 15 |
9-11.02.89 | Superman III | 1983 | 1985 | USA | 12 |
9-11.02.89 | Bez litości (No Mercy) |
1986 | 1988 | USA | 18 |
16-18.02.89 | Powrót Jedi (Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi) |
1983 | 1985 | USA | 12 |
16-18.02.89 | Klątwa doliny węży | 1987 | 1988 | POL | 15 |
23-25.02.89 | Zamknąć za sobą drzwi | 1987 | 1988 | POL | 15 |
23-25.02.89 | Piraci (Pirates) |
1986 | 1988 | FRA, TUN | 12 |
2.03.89 | Garaż (Garaż) |
1979 | 1988 | ZSRR | 15 |
2-4.03.89 | Dom gry (House of Games) |
1987 | 1988 | USA | 18 |
9.03.89 | Śmierć Johna L. | 1987 | 1988 | POL | 18 |
10-11.03.89 | Star Trek IV: Powrót na Ziemię (Star Trek IV: The Voyage Home) |
1986 | 1988 | USA | 12 |
16.03.89 | Trójkąt bermudzki | 1987 | 1988 | POL | 15 |
17-18.03.89 | Zdrada i zemsta (Tian guo en chou) |
1986 | 1988 | CHRL | 15 |
23.03.89 | Kogel mogel | 1988 | 1988 | POL | 12 |
23.03.89 | Piękne jest życie (Život je lep) |
1985 | 1988 | JUG | 18 |
30.03.89 | Niedzielne igraszki | 1983 | 1988 | POL | 15 |
31.03-1.04.89 | Dzieci gorszego Boga (Children of a Lesser God) |
1986 | 1988 | USA | 15 |
6.04.89 | Bohater roku | 1986 | 1987 | POL | 15 |
6-8.04.89 | Mściciel znad Żółtej Rzeki (Huang he da xia) |
1986 | 1988 | H-K | 15 |
13.04.89 | Pechowiec (La chèvre) |
1981 | 1985 | FRA | 12 |
13-15.04.89 | Uciekający pociąg (Runaway Train) |
1985 | 1988 | USA | 18 |
20.04.89 | Kaczor Howard (Howard the Duck) |
1985 | 1988 | USA | 15 |
21-22.04.89 | Psy wojny (The Dogs of War) |
1980 | 1984 | USA | 18 |
27.04.89 | Życie wewnętrzne | 1986 | 1987 | POL | 18 |
27-29.04.89 | Most na rzece Kwai (The Bridge on the River Kwai) |
1957 | 1988 | ANG | 15 |
4-6.04.89 | Nowy Jork, czwarta rano | 1988 | 1988 | POL | 15 |
11-13.04.89 | Krótkie spięcie (Short Circuit) |
1986 | 1988 | USA | 12 |
18-20.04.89 | RoboCop | 1987 | 1988 | USA | 18 |
25-27.04.89 | Błękitny grom (Blue Thunder) |
1983 | 1984 | USA | 15 |
1-3.05.89 | Bez grzechu | 1987 | 1988 | POL | 15 |
1-3.05.89 | Imię róży (Der Name der Rose) |
1986 | 1988 | RFN, FRA, WŁO | 18 |
8-10.05.89 | Kamienny wyrok (A Judgement in Stone) |
1986 | 1988 | KAN | 18 |
8-10.05.89 | Pod wulkanem (Under the Vulcano) |
1984 | 1985 | USA | 18 |
15-17.05.89 | Żyj i pozwól umrzeć (Live and Let Die) |
1973 | USA | 15 | |
22-24.05.89 | W klatce | 1987 | 1988 | POL | 18 |
22-24.05.89 | Wyznawcy zła (The Believers) |
1987 | 1988 | USA | 18 |
29.06-1.07.89 | Komando (Commando) |
1985 | 1988 | USA | 15 |
31.08-2.09.89 | Trzech ojców (Les compères) |
1983 | 1988 | FRA | 15 |
7-9.09.89 | Przyjaciel mojej przyjaciółki (L’ami de mon amie) |
1987 | 1988 | FRA | 15 |
7-9.09.89 | Harakiri (Seppuku) |
1962 | 1964 | JAP | 18 |
14-16.09.89 | Anioł w szafie | 1987 | 1988 | POL | 15 |
14-16.09.89 | Harry Angel | 1987 | 1988 | USA | 18 |
21-23.09.89 | Obywatel Piszczyk | 1988 | 1989 | POL | 15 |
21-23.09.89 | Nietylkalni (The Untouchables) |
1987 | 1988 | USA | 18 |
28-30.09.89 | Łabędzie śpiew | 1988 | 1989 | POL | 15 |
28-30.09.89 | Kosmiczne jaja (Spaceballs) |
1987 | 1989 | USA | 12 |
5-7.10.89 | Cobra | 1986 | USA | 15 | |
12-14.10.89 | Gliniarz z Beverly Hills II (Beverly Hills Cop II) |
1987 | 1989 | USA | 15 |
19-21.10.89 | Ostatni cesarz | WŁO | 15 | ||
26-28.10.89 | Śmiercionośna ślicznotka (Fatal Beauty) |
1987 | 1989 | USA | 18 |
2-4.11.89 | Trzech ojców (Les compères) |
1983 | 1988 | FRA | 15 |
9-11.11.89 | Krótki film o miłości | 1988 | 1988 | POL | 15 |
16-18.11.89 | Maski (Masques) |
1987 | 1989 | FRA | 15 |
23-25.11.89 | Obywatel Piszczyk | 1988 | 1989 | POL | 15 |
30.11-2.12.89 | Malone |
1987 | 1989 | USA | 18 |
7-9.12.89 | Frantic | 1988 | 1989 | USA | 15 |
14-16.12.89 | Interkosmos (Innerspace) |
1987 | 1989 | USA | 12 |
21-23.12.89 | Sztuka kochania | 1989 | 1989 | POL | 15 |
28-30.12.89 | Magiczny warkocz (Sen blain) |
1986 | 1989 | CHRL | 15 |
4-6.01.90 | Osaczona (Someone to Watch Over Me) |
1987 | 1989 | USA | 15 |
11-13.01.90 | Nowy jastrząb (Nighthawk) |
1981 | USA | 15 | |
18-20.01.90 | Uciekinierzy (Les fugitifs) |
1986 | 1989 | FRA | 12 |
25-27.01.90 | Stowarzyszenie złoczyńców (Association de malfaiteurs) |
1987 | 1989 | FRA | 15 |
1-3.02.90 | W imię przyjaźni (Le Solitaire) |
1987 | 1989 | FRA | 18 |
8-10.02.90 | Ludzie koty (Cat People) |
1982 | USA | 18 | |
15-17.02.90 | Rybka zwana Wandą (A Fish Called Wanda) |
1988 | 1989 | ANG, USA | 15 |
22-24.02.90 | Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick) |
1987 | 1989 | USA | 18 |
1-3.03.90 | Piłkarski poker | 1988 | 1989 | POL | 15 |
8-10.03.90 | Przeminęło z wiatrem | 1939 | 1963 | USA | 12 |
15-17.03.90 | Dom przy Carroll Street (The House on Carroll Street) |
1988 | 1989 | USA | 15 |
22-24.03.90 | Wall Street | 1987 | 1989 | USA | 15 |
29-31.03.90 | Nocne gry (Night Game) |
1989 | 1989 | USA | 18 |
5-7.04.90 | Samotny wilk McQuade (Lone Wolf McQuade) |
1983 | USA | 15 | |
11-12.04.90 | Podejrzany (Suspect) |
1987 | 1989 | USA | 15 |
19-21.04.90 | Szklana pułapka (Die Hard) |
1988 | 1989 | USA | 18 |
26-28.04.90 | Krokodyl Dundee II (Crocodile Dundee II) |
1988 | 1988 | AUS | 12 |
4-5.05.90 | Interkosmos (Innerspace) |
1987 | 1989 | USA | 12 |
10-12.05.90 | Przesłuchanie | 1982 | 1989 | POL | 18 |
17-19.05.90 | Fatalne zauroczenie (Fatal Attraction) |
1987 | 1989 | USA | 18 |
24-26.05.90 | Telepasja (Broadcast News) |
1987 | 1989 | USA | 15 |
31.05-2.06.90 | Rambo: Pierwsza krew (First Blood) |
1982 | USA | 15 | |
7-9.02.90 | Sekstelefon (Out of the Dark) |
1988 | USA | 18 | |
15-16.02.90 | Chora z miłości (Maladie d’amour) |
1987 | 1989 | FRA | 15 |
21-23.06.90 | Jeniec Europy | 1989 | 1989 | POL, FRA | 15 |
28-30.06.90 | Moonraker | 1979 | USA | 15 | |
1.09.90 | Konsul | 1989 | 1989 | POL | 15 |
6-7.09.90 | Śmiertelnie mroźna zima (Dead of Winter) |
1987 | 1989 | USA | 18 |
13-15.09.90 | Willow | 1988 | 1989 | USA | 12 |
20-22.09.90 | Porno | 1989 | 1990 | POL | 18 |
27-29.09.90 | Akademia Policyjna 1 (Police Academy) |
1984 | USA | 15 | |
4-6.10.90 | Nico: Ponad prawem (Above the Law) |
1988 | USA | 15 | |
11-13.10.90 | Czerwona gorączka (Red Heat) |
1988 | USA | 15 | |
18-20.10.90 | Krótkie spięcie 2 (Short Circuit 2) |
1988 | USA | 12 | |
25-27.10.90 | Moja macocha jest kosmitką (My Stepmother Is an Alien) |
1988 | USA | 15 | |
2-3.11.90 | Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny (Remo Williams: The Adventure Begins) |
1985 | USA | 15 | |
8-10.11.90 | Mystic Pizza |
1988 | USA | 15 | |
15-17.11.90 | Człowiek w ogniu (Man on Fire) |
1987 | USA | 18 | |
22-24.11.90 | Predator | 1987 | USA | 15 | |
29.11-1.12.90 | Imperium słońca (Empire of the Sun) |
1987 | USA | 15 | |
6-8.12.90 | Rykoszet (Backfire) |
1987 | USA | 18 | |
13-15.12.90 | Zdradzeni (Betrayed) |
1988 | USA | 15 | |
20-22.12.90 | Matador | 1986 | HISZ | 18 | |
27-29.12.90 | Deja vu | 1989 | 1990 | POL | 15 |
3-5.01.91 | Młode strzelby (Young Guns) |
1988 | USA | 15 | |
10-12.01.91 | Pracująca dziewczyna (Working Girl) |
1988 | USA | 15 | |
17-19.01.91 | Żółta gorączka (Collision Course) |
1989 | USA | 15 | |
24-27.01.91 | Wrogie siły (Opposing Force) |
1986 | USA | 18 | |
31.01-2.02.91 | 300 mil do nieba | 1989 | 1989 | POL | 15 |
7-9.02.91 | Goryle we mgle (Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey) |
1988 | USA | 12 | |
14-16.02.91 | Zabójcza broń (Lethal Weapon) |
1987 | USA | 18 | |
21-23.02.91 | Chaos (Ran) |
1985 | JAP | 18 |
Przypisy:
[1] Janusz Cholewa, Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1982, nr 6, s. 8.
[2] Z. K., Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1987, nr 9, s. 3.
[3] Janusz Cholewa, Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1982, nr 6, s. 8.
[4] Z. U., Wieczornica LOK, „Alchemik”, 1978, nr 11, s. 2.
[5] (Red.), Czyńmy kulturę sami, „Alchemik”, 1981, nr 11, s. 2.
[6] Janusz Cholewa, Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1982, nr 6, s. 8.
[7] Z. K., Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1987, nr 9, s. 3.
[8] Janusz Cholewa, Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1982, nr 6, s. 8.
[9] Tamże.
[10] Tamże.
[11] Tamże.
[12] Tamże.
[13] Z. K., Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1987, nr 9, s. 3.
[14] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 5, s. 8.
[15] (H.K.), Dzieci na filmach dla dorosłych, „Alchemik”, 1983, nr 10, s. 6.
[16] Z. K., Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1987, nr 9, s. 3.
[17] J. R., Kino „Chemik” już nie zaprasza, „Alchemik”, 1991, nr 2, s. 8.
[18] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 3, s. 8.
[19] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1985, nr 4, s. 8.
[20] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1985, nr 5, s. 8.
[21] Klub Chemik Proponuje, „Alchemik”, 1983, nr 2, s. 8.
[22] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 4, s. 8.
[23] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 3, s. 8.
[24] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 4, s. 8.
[25] Miesiąc, „Alchemik”, 1983, nr 4, s. 7.
[26] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 5, s. 8.
[27] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 12, s. 8.
[28] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1984, nr 8, s. 8.
[29] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1983, nr 3, s. 8.
[30] Urszula Blaut, Jak zuchy zdobywały sprawność Stasia i Nel, „Alchemik”, 1983, nr 12, s. 8.
[31] W rocznicę Wielkiego Października, „Alchemik”, 1985, nr 11, s. 3.
[32] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1988, nr 1, s. 8.
[33] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1989, nr 3, s. 8.
[34] Żarty na bok, „Alchemik”, 1989, nr 4, s. 1.
[35] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1990, nr 2, s. 8.
[36] Miesiąc, „Alchemik”, 1990, nr 3, s. 2.
[37] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1988, nr 3, s. 8.
[38] Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1990, nr 7, s. 8.
[39] W naszym tygielku, „Alchemik”, 1983, nr 1, s. 8.
[40] (H.K.), Dzieci na filmach dla dorosłych, „Alchemik”, 1983, nr 10, s. 6.
[41] Zet-Ka, Obserwacje: Drobiazgi?, „Alchemik”, 1987, nr 8, s. 6.
[42] Z. K., Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1987, nr 9, s. 3.
[43] Janusz Cholewa, Kino „Chemik” zaprasza, „Alchemik”, 1982, nr 6, s. 8.
[44] W naszym tygielku, „Alchemik”, 1984, nr 12, s. 8.
[45] RED, Piwko za piwkiem…, „Alchemik”, 1977, nr 12, s. 6.
[46] (SW), Łatwo jest splamić dobre imię załogi i zakładu, „Alchemik”, 1978, nr 1, s. 4.
[47] W dalszym ciągu „piwko za piwkiem”!, „Alchemik”, 1978, nr 2, s. 5.
[48] Bar „Miś”? Nie polecamy!, „Alchemik”, 1978, nr 3, s. 6.
[49] (Red.), Czyńmy kulturę sami, „Alchemik”, 1981, nr 11, s. 2.
[50] (RED.), Czy powstanie DKF?, „Alchemik”, 1983, nr 3, s. 8.
[51] W. Kawala, Quo vadis Alwernio?, „Alchemik”, 1983, nr 7, s. 7.
[52] J. R., Kino „Chemik” już nie zaprasza, „Alchemik”, 1991, nr 2, s. 8.
[53] Kino w domu, „Alchemik”, 1991, nr 2, s. 6.