Guillaume Apollinaire i literacki proto-snuff

Dziś mam dla Was  ciekawostkę z pogranicza literatury, filmu i współczesnego folkloru.

Zacznijmy od wątku literackiego. W tym aspekcie ciekawostka wiedzie nas do postaci Guillaume’a Apollinaire’a – francuskiego pisarza żyjącego w latach 1880-1918 (nie jest to czcza biografistyka, ponieważ lata, w których żył i tworzył są bardzo ważne, o czym wkrótce się przekonanie).

Wątek filmowy wiedzie nas natomiast bezpośrednio do kwestii związanej ze współczesnym folklorem. Otóż Apollinaire opublikował w 1907 roku na łamach czasopisma „Messidor” opowiadanie o tematyce filmowej. A konkretniej – opowiadanie szóstce dżentelmenów, którzy postanawiają zrealizować film przedstawiający autentyczne morderstwo i wprowadzić go do oferty ich przedsiębiorstwa filmowego.

Przejdźmy teraz do współczesnego folkloru. Kojarzycie kategorię, „film snuff„? Pytam nieironicznie, ponieważ o ile jeszcze kilka lat temu byłem przekonany, że jest ona dość dobrze rozpoznawalna, o tyle w ostatnich latach, gdy ją przywołuję, muszę chwilę tłumaczyć, o co chodzi. Tak wiec na wszelki wypadek wyjaśniam, że chodzi o ideę filmów, na których zarejestrowane są autentyczne morderstwa, kręconych z myślą o ich sprzedaży wąskiemu gronu odbiorców. „Idea” jest to słowem-kluczem, ponieważ jak dotąd nie odkryto żadnego filmu snuff, stąd też te najprawdopodobniej istnieją tylko konceptualnie.

Mitologia filmu snuff wykształciła się w USA w latach 70. XX wieku – wówczas wprowadzono termin „snuff film„, o „snuffach” pisano w prasie, zaczęto wykorzystywać je w wojnach kulturowych, pojawiły się pierwsze filmy fikcjonalne do nich nawiązujące.

Tymczasem opowiadanie Apollinaire’a, zatytułowane Wspaniały film (Un beau film), ukazało się, jak wspominałem, w 1907 roku, a zawierało już pewne elementy dużo późniejszej mitologii snuff… I to właśnie robi w nim na mnie efekt wow, mózgu rozwalonego i tym podobnych.

A jeśli macie ochotę przeczytać opowiadanie, to poniżej znajdziecie skan jego anglojęzycznego przekładu z „Sight and Sound” z lipca 1952 roku.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 2 maja 2022 roku.

Dodaj komentarz