Japoński kinoteatr w Bangkoku z początku XX wieku

Na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć kinoteatr The Japanese Cinematograph, który wybudował w Bangkoku w 1905 roku Tomoyori Watanabe, plantator kauczuki w Straits Settlements.

Watanabe był jednym z japońskich przedsiębiorców, którzy zwrócili uwagę na kino w chwili wzrostu jego popularności w czasie wojny rosyjsko-japońskiej i postanowili na nim nieco zarobić.

W połowie 1904 roku udał się z krótką wizytą do Japonii, gdzie zauważył, jak wielu widzów uczęszczało na pokazy filmowe, podczas których wyświetlano nagrania poświęcone wojnie z Rosją. Wówczas to nabył od Yoshizawa Shōten – jednego z pierwszych japońskich przedsiębiorstw filmowych – aparaturę projekcyjną i pakiet filmów, wynajął usługi zatrudnionego w tej firmie Komakichiego Kayamy, mającego duże doświadczenie w organizacji projekcji, po czym wrócił na Półwysep Malajski.

Przez kilkanaście miesięcy Watanabe prezentował filmy w Syjamie, Straits Settlement i na Borneo, w końcu zaś, w listopadzie 1905 roku, otworzył The Japanese Cinematograph, będący pierwszym kinoteatrem w Bangoku, a zarazem całym Syjamie.

Gdy w kwietniu 1907 roku Watanabe odsprzedał kinoteatr interes innemu Japończykowi, „Bombay Times” donosił, że w niespełna półtora roku zarobił na nim ponad 100 tys. bahtów, co stanowiło ekwiwalent 10 tys. funtów szterlingów.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 28 lipca 2018 roku.

Dodaj komentarz