Ray Harryhausen i efekty specjalne do „Jazona i Argonautów”

Powróciłem po wielu latach do Jazona i Argonautów (Jason and the Argonauts, 1963, Don Chaffey). Nie będę polecał całego filmu, ponieważ jest to archaiczne kino, a pisanie, że jest inaczej, byłoby kłamstwem…

…ale scenę walki Argonautów ze szkieletami zobaczyć warto, bo to wspaniały popis umiejętności Raya Harryhausena w zakresie animacji poklatkowej i łączenia jej z materiałem z żywymi aktorami.

Poniżej rysunki koncepcyjne Harryhausena do sceny starcia Argonautów ze szkieletami. Rysunki powstały w 1961 roku. Jak widać, udało mu się zrealizować to, co sobie przedsięwziął.

Harryhausen przywiązywał wielką wagę do rysunków i obrazów koncepcyjnych oraz storyboardów, co przekładało się na wysoką jakość tworzonych przez niego scen z zastosowaniem animacji poklatkowej.

A na dokładkę łapcie zestawienie kadrów ukazujące śliczny – choć dość niezborny – hołd, jaki Harryhausenowi złożyli twórcy filmu Gwiezne potyczki poza trzecim wymiarem (Scontri stellari oltre la terza dimensione, 1978, Luigi Cozzi), lepiej znanego pod tytułem Starcrash. We włosko-amerykańskim filmie Talos z Jazona i Argonautów stał się Robo-Amazonką.

Wpisy, na bazie których powstał ten, pojawiły się na fanpejdżu 29 i 30 maja 2023 roku.

Dodaj komentarz