[Wideo] Co próbują powiedzieć nam japońskie potwory?

Podczas dziewiątej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, odbywającej się w dniach 12-20 listopada 2015 roku, miałem przyjemność wziąć udział w Akademii Azjatyckiej, w ramach której opowiadałem o gatunku kaijū eiga, czyli japońskich filmach o wielkich potworach.

Moje wystąpienie odbyło się na marginesie polskiej premiery filmu Love & Peace (Rabu & Pisu, 2015) Siona Sono, który był wyświetlany podczas festiwalu. Wykład odbył się 18 listopada w Muzeum Azji i Pacyfiku i nosił tytuł: Co próbują powiedzieć nam potwory? Społeczno-polityczny wymiar kaijū eiga. Poniżej zamieszczam jego opis ze strony festiwalu:

„Wykład poświęcony fenomenowi kina kaiju eiga (dosł. filmów o potworach) jako rozrywkowego gatunku filmowego, a zarazem nośnika treści społeczno-politycznych. Główny punkt odniesienia będzie stanowić seria filmów o Godzilli, w szczególności zaś pierwsza odsłona cyklu z 1954 roku w reżyserii Ishirō Hondy, interpretowana jako alegoryczna opowieść o zagrożeniu atomowym. Poznamy zachodnie źródła gatunku kaijū eiga, jego właściwości formalne i strukturalne, kontekst powstania oryginalnej Godzilli, oraz ewolucję serii na przestrzeni dekad. Zarysowane zostaną również  społeczno-polityczne konteksty kilku innych produkcji kaijū eiga. Prześledzimy również proces odkrywania ideologicznego wymiaru tego gatunku przez zachodnią krytykę filmową, wcześniej traktującą  go wyłącznie jako eskapistyczną rozrywkę”.

Podstawę wystąpienia stanowiły jeden z rozdziałów z mojej książki Sześc widoków na kinematografię japońską oraz wykład, który wygłosiłem przed dwoma laty w ramach projektu „Kultura Niewysoka” organizowanego przez Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.

Postanowiłem zarejestrować wystąpienie z myślą o osobach, które nie mogły wysłuchać go na żywo, a są zainteresowane tematem. Film nagrywany był metodami partyzanckimi, więc ma kilka wad – na początku ekran nieco trzęsie, róg jest zasłonięty, a w połowie wystąpiła awaria urządzenia, wskutek czego nie nagrały się około cztery minut wykładu. Niemniej – mogło wyjść o wiele gorzej.

Prezentacja, z której korzystałem podczas wystąpienia, dostępna jest na moim profilu w serwisie Academia.edu.

Materiał pochodzi z 2015 roku.

Dodaj komentarz