Nagranie z tego wpisu ma charakter eksperymentalny, jest bowiem pierwszym materiałem wideo, jaki przygotowałem bezpośrednio na potrzeby swojego raczkującego kanału youtube’owego – wcześniejsze nagrania były zapisami prelekcji i rozmów, które zostały zarejestrowane niejako przy okazji (najbliżej nagraniu dedykowanemu na Youtube’a miał materiał poświęcony Takashiemu Miike, który przygotowałem na potrzeby Akademii Kina Światowego, gdy tę przeniesiono w tryb online).
Do zrealizowania tego nagrania skłoniła mnie myśl, że… szkoda by było, żeby zmarnowała się rzecz, którą wcześniej przygotowałem. A konkretnie: pierwsza prelekcja w ramach cyklu „Fenomeny popkultury”, która jako jedyna odbyła się w trybie stacjonarnym – z salą, słuchaczami itp. Dodatkową motywację stanowiła niedawna, kilkakrotnie przekładana, premiera filmu Godzilla vs. Kong (2021, Adam Wingard). Stwierdziłem więc, że skoro materiał i tak już mam, włącznie z prezentacją, z której korzystałem podczas prelekcji, warto przekuć go w youtube’owe wideo.
Prelekcję, która posłużyła za podstawę nagrania, reklamowaliśmy wraz z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” tak:
„Fenomeny popkultury” to nowy cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie postaci King Konga – jednego z najsłynniejszych filmowych monstrów, od lat 50. XX wieku walczącym o palmę pierwszeństwa z japońskim Godzillą. Potwory te wkrótce – po raz drugi w ich długoletniej historii – stoczą ze sobą pojedynek w realizowanym w studio Legendary filmie Godzilla vs. Kong. To dobry moment, by zapoznać się z dziejami King Konga, pozycją, jaką filmy z jego udziałem zajmują w annałach kina, produkcjami nim inspirowanymi, a także obecnością tego monstrum w innych mediach.
Jeśli ten zdawkowy opis Was zachęcił – lub już wcześniej interesowaliście się Kongiem – zachęcam do rzucenia okiem i uchem.