[Wideo] Nie do końca „super”, czyli najdziwaczniejsi komiksowi superbohaterowie

Gdy cykl „Fenomeny popkultury”, organizowany we współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”, zmierzał ku końcowi, uznaliśmy, że warto nieco poeksperymentować z jego formułą.

O ile wcześniejsze spotkania miały formę prelekcji prowadzonych przez jedną osobę, o tyle przedostatni – ósmy już – temat zrealizowaliśmy w postaci łączącej prelekcję i rozmowę dwóch osób. Jedną z nich byłem ja, drugą zaś Radek Pisula z Full Frontal Pisula i Napisy Końcow, który dwa miesiące wcześniej opowiadał w ramach „Fenomenów popkultury” o Kapitanie Ameryce.

Spotkanie to, poświęcone najdziwaczniejszym superbohaterom komiksowym, zapowiadaliśmy tak:

Superman, Batman, Wonder Woman, Spider-Man, Kapitan Ameryka, Iron Man to postaci, które nie tylko zapisały się złotymi zgłoskami w historii komiksu, ale i urosły do rangi popkulturowych ikon. Na każdego superherosa i każdą superheroinę, którzy odnieśli tak spektakularny sukces, przypadają jednak setki tych, o których pamiętają dziś jedynie najwięksi miłośnicy komiksów. A także dziesiątki postaci, o których pamięta się wyłącznie ze względu na ich kuriozalność – to właśnie im poświęcone będzie kolejne spotkanie z cyklu „Fenomeny Popkultury”.

Co sprawia, że niektórych komiksowych nadludzi jesteśmy skłonni uznać za bardziej kuriozalnych od innych? Dziwaczne supermoce? Jeszcze dziwniejsze okoliczności ich pozyskania? Cudaczne przydomki? Ekstrawaganckie – nawet jak na superbohaterskie standardy – kostiumy? Wywołujący uzasadnione uniesienie brwi sposób działania? O wszystkim tym opowiedzą Dawid Głownia i Radosław Pisula, przytaczając liczne przykłady nie do końca „super” superludzi od Złotej Ery komiksu superbohaterskiego po exxxtremalne lata 90. XX wieku.

Ze względu na temat, spotkanie będzie miało luźniejszą atmosferę niż dotychczasowe. Tradycyjnie jednak nie zabraknie materiału ilustracyjnego i ciekawostek.

Czujecie się zachęceni? Jeśli tak, to poniżej możecie obejrzeć zapis spotkania.

Dodaj komentarz