Erich von Däniken według Marvela

Ciekawostka, którą na dziś przygotowałem, może miłośni(ków/czki) polskiego komiksu epoki PRL-u – zwłaszcza serii „Ekspedycja” (aka „Bogowie z kosmosu” aka „Według Ericha von Dänikena”) – zarówno zainteresować, jak i zasmucić.

Oto bowiem, zanim za pomysły Ericha von Dänikena zabrali się dla niemieckiego wydawcy Arnold Mostowicz, Bugusław Polch i Alfred Górny, Amerykanie mieli już własny komiks zainspirowany jego… hmm… powiedzmy, że teoriami.

Rzecz ukazała się nakładem wydawnictwa Marvel, a konkretnie jego imprintu Curtis Magazines, pod którego szyldem ukazywały się m.in. czarno-białe magazyny komiksowe, nieobjęte regulacjami Kodeksu Komiksowego. Była przy tym inicjatywą jednorazową, wydaną jako pierwszy numer magazynu „Marvel Preview” z 1975 roku.

W numerze znalazły się dwie komiksowe historie inspirowane teoriami von Dänikena – główna, Man-Gods from Beyond the Stars, według pomysłu Roya Thomasa i scenariusza Douga Moencha z rysunkami Alexa Niño, i poboczna, Good Lord!, według scenariusza Marva Wolfmana i z rysunkami Dave’a Cockruma – kilkunastostronicowy artykuł o koncepcjach von Dänikena autorstwa Eda Summera i czterostronicowy wykaz książek, że tak się wyrażę, okołodänikenowskich.

Z dwóch zamieszczonych w numerze historii bardziej pochodzi mi ta druga, ponieważ mniej w niej samego von Dänikena, ma mocny vibe EC Comics, a do tego Cockrum rysuje, jakby dostał zlecenie na ilustrowanie „Flasha Gordona”. Na marginesie: Wolfman się tu w tańcu nie pierniczy i dość otwarcie stwierdza, że Budda, Mahomet, Mojżesz i Jezus byli kosmitami (lub przynajmniej ich potomkami).

Porównanie tych dwóch komiksów, zwłaszcza pierwszego, z tym, co z von Dänikenem kilka lat później zrobili polscy twórcy i niemiecki wydawca, może być interesujące dla osób, które lubią „Ekspedycję”.

Na zachętę podrzucam skany kilku stron.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 2 września 2022 roku.

Dodaj komentarz