Krytyczne opinie o komiksach o Tytusie, Romku i A’Tomku w „Świecie Młodych”

Ostatnimi czasy sporo dzieje się wokół Tytusa, Romka i A’Tomka (choćby najnowszy numer czasopisma „Zeszyty Komiksowe”), więc uznałem, że to dobry moment, by wyciągnąć z wirtualnej szafy dwa skany, które trzymałem na jakąś okołotytusową okazję.

Odkrycie tych materiałów było dla mnie wydarzeniem, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkałem się z negatywną recepcją komiksów Papcia Chmiela z czasów PRL-u (bo krytyczne opinie o księgach, które robił później, zdarzało mi się czytać). A tu mamy nie dość, że opinie z epoki, to jeszcze opublikowane w periodyku, na łamach którego ukazywały się przygody Tytusa, Romka i A’Tomka.

Przed Wami dwa listy do redakcji „Świata Młodych” opublikowane w piśmie na początku 1975 roku, z których wynika, że wśród osób czytających pismo były takie, które uważały, że miejsce komiksu Papcia Chmiela nie jest w czasopiśmie dla nastolatków, lecz w periodykach dla młodszych odbiorców, jak „Świerszczyk” czy „Miś”. Nie oznacza to, że uważały, że komiks jest zły sam w sobie (choć i tego nie można wykluczyć), lecz że powinien być publikowany w innym obiegu.

Skany pochodzą z numerów 6. i 9., kolejno z 14 i 21 stycznia.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 24 września 2023 roku.

Dodaj komentarz