Wątek mangi „Samotny wilk i szczenię” inspirujący innych twórców

Walczę ze sobą (i póki co wygrywam), by nie zawalić fanpejdża (i bloga) wpisami dotyczącymi mangi Samotny wilk i szczenię (Kozure Ōkami aka Lone Wolf and Cub), jej filmowych adaptacji i innych kontekstów. No ale jedną rzecz muszę Wam pokazać.

Niewtajemniczonym wyjaśniam, że komiks opowiada o mężczyźnie, który po zamordowaniu jego żony wkracza na ścieżkę zemsty. Ma jednak małego syna, z którym nie wie, co w tej sytuacji począć. Pozwala więc dziecku zadecydować o swoim losie – układa przed nim miecz i zabawkę, a następnie mówi mu, że jeśli podejdzie do miecza, będzie towarzyszył ojcu na trudnej drodze, którą ten obrał, jeżeli jednak wybierze zabawkę, dołączy do matki w zaświatach (tzn. ojciec go zabije).

Dobra. Teraz przejdźmy do zestawienia kadrów. Na pierwszym od góry macie kadr z komisu. Na drugim z pierwszej odsłony serii filmowych adaptacji mangi – Samotny wilk i szczenię: Miecz zemsty (Kozure Ōkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru aka Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance, 1972, Kenji Misumi). Jak dotąd nie ma tu żadnych niespodzianek – film jest adaptacją, więc adaptuje się w nim wątki z mangi. Wkracza jednak trzeci kadr…

Kadr ten pochodzi z hongkońskiego filmu wuxia Nowa legenda Shaolin (Hong Xiguan: Zhi Shaolin Wu Zu, aka The New Legend of Shaolin aka Legend of the Red Dragon, 1994, Wong Jing, Corey Yuen). Twórcy filmu cytują tu Samotnego wilka i szczenięcia – jego bohater stawia swego syna przed takim samym wyborem, przed jakim swojego postawił protagonista mangi i jej adaptacji.

Natomiast ostatni kadr pochodzi z szóstego odcinka serialu Księgi Boby Fetta (The Book of Boba Fett, 2021-2022). Tu cytat jest mniej dosłowny, ponieważ dziecka przed wyborem nie stawia ojciec, a jedna z opcji nie oznacza jego śmierci.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 12 maja 2022 roku.

Dodaj komentarz