Podczas ostatniego spotkania cyklu „Fenomeny popkultury”, organizowanego współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”, utrzymaliśmy formułę łączącą prelekcję i rozmowę między mną i Radkiem Pisulą z Full Frontal Pisula i Napisy Końcowe. Tym razem rozmowa dotyczyła mniej znanych i zapomnianych filmowych adaptacji komiksów.
Spotkanie zapowiadaliśmy tak:
Film Avengers: Koniec gry przyniósł w dystrybucji kinowej ponad 2,7 miliarda dolarów przychodów, Aquaman – ponad miliard, a uznawana za porażkę finansową Liga sprawiedliwości – ponad 650 milionów. Filmy superbohaterskie, bazujące na komiksowych licencjach, stanowią jeden z fundamentów współczesnego kina rozrywkowego. Nie zawsze jednak tak było.
Na początku XXI wieku takie produkcje, jak X-Men i Spider-Man, udowodniły, że filmy na podstawie komiksów mogą przynosić duże zyski, a zarazem zyskiwać uznanie krytyki, producentów i dystrybutorów filmowych. Wcześniej znaczna część filmów bazujących na komiksowych licencjach była miażdżona przez krytykę (w wielu przypadkach słusznie), a niektórzy producenci i dystrybutorzy nie obnosili się z faktem, że ich filmy stanowią adaptacje komiksów. To właśnie tego typu produkcjom poświęcone będzie dziewiąte – ostatnie już – spotkanie z cyklu „Fenomeny Popkultury”.
Podczas spotkania Dawid Głownia i Radosław Pisula odpowiedzą m.in. o hiszpańsko-amerykańskiej adaptacji niszowego komiksu łączącego horror z formułą superbohaterską, włoskiej adaptacji argentyńskiego komiksu z pogranicza fantasy i science fiction, filmie o Fantastycznej Czwórce, który nigdy nie trafił do dystrybucji i produkcji, która rozpoczęła żywot jako adaptacja komiksów o Dr. Strange’u, lecz przerodziła się w coś zupełnie innego.
Zachęciło Was? Jeśli tak, to poniżej możecie obejrzeć nagranie ze spotkania.