Henrique Alvim Corrêa ilustruje „Wojnę światów”

Gdy w połowie miesiąca prezentowałem tu ilustracje z pierwszego wydania książkowego Wojny światów H. G. Wellsa autorstwa Warwicka Goble’a, wspomniałem, że nie są one moimi ulubionymi ilustracjami do tej powieści. W tej kategorii od lat nie do pobicia pozostaje dla mnie ekskluzywna francuskojęzyczna edycja z 1906 roku, którą zilustrował Henrique Alvim Corrêa.

Edycja ta ukazało się w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy, ręcznie numerowanych i z podpisem autora ilustracji, co wyraźnie wskazuje na to, co z perspektywy wydawcy stanowiło jej główną atrakcję. Zresztą to sam Corrêa odegrał kluczową rolę w tym, że to właśnie jego ilustracje pojawiły się w tym wydaniu – w 1903 roku przeczytał Wojnę światów, stworzył kilkanaście ilustracji na jej podstawie i udał się do Londynu, by pokazać je Wellsowi, ten zaś zachwycił się nimi i zlecił mu zilustrowanie przygotowywanej francuskojęzycznej ekskluzywnej edycji powieści.

Wydawnictwo to zawiera 32 całostronicowe ilustracje oraz około setki mniejszych, głównie otwierających i zamykających rozdziały, rzadziej zamieszczonych pośrodku.

Wpis opatrzyłem wszystkimi całostronicowymi ilustracjami, które wyciągnąłem z cyfrowej wersji egzemplarza udostępnianej przez Internet Archive (to egzemplarz numer 25).

Dodaj komentarz