Być może części czytelników będzie trudno w to uwierzyć, ale w latach 1951-1953 nakładem wydawnictwa Youthful Magazines ukazywała się seria komiksowa „Stamps Comics”, w której publikowano krótkie historie na podstawie… znaczków pocztowych. Każdy numer poza ostatnim – ósmym, o zwiększonej objętości – zawierał osiem krótkich historii. Na początku każdej z nich prezentowano autentyczny znaczek pocztowy, który ją zainspirował.
W czwartym numerze „Stamps Comics”, datowanym na kwiecień 1952 roku, ukazała się historia Escape from Maidanek powstała na bazie wydanego w 1946 roku w Polsce znaczka Majdanek. Obóz śmierci 1941-1944.
Scenarzysta komiksu jest nieznany, wiadomo jednak, że za rysunki i tusz odpowiadał Vincent Napoli. Napoli, urodzony w 1907 roku w rodzinie włoskich imigrantów, od lat 30. tworzył ilustracje do magazynów pulpowych (m.in. „Weird Tales”, „Astounding Science Fiction” i „Marvel Science Stories”), a w latach 1951-1955 narysował kilkadziesiąt komiksów, w większości dla Youthful Magazines. W czasie II wojny światowej zaciągnął się do armii, lecz niespełna dwa miesiące później, w październiku 1942 roku, został honorowo zwolniony ze służby, prawdopodobnie z przyczyn zdrowotnych. W przeciwieństwie do wielu ilustratorów i rysowników komiksowych Napoli nie trafił więc na front.
Z punktu widzenia historii amerykańskiego komiksu historia Escape from Maidanek jest ważna nie dlatego, że zainspirował ją polski znaczek pocztowy, lecz ze względu na to, iż była pierwszym amerykańskim komiksem, w którym ukazano wnętrze komór gazowych, piętrzące się w nich ciała i pracę Sonderkommando.
Cały czwarty numer „Stamps Comics” można przejrzeć tutaj. Poniżej zamieszczam historię Escape from Maidanek.
Wpis pojawił się na fanpejdżu 23 maja 2018 roku.