Najbardziej komiksowy moment w dziejach polskiej polityki

Jak pewnie wiecie, jeśli tylko macie dostęp do internetu (a jeśli to czytacie, to mieć musicie), wczoraj na stanowisku prezesa partii KORWiN Janusza Korwin-Mikkego zastąpił Sławomir Mentzen (ten od tzw. piątki Mentzena).

Dało to między innymi impuls do odzyskania w kontekście Konrada Berkowicza żartu „znowu drugi” z komedii „Nic śmiesznego”. Ale ja miałem w związku z tym inną myśl. Też popkulturowe skojarzenie.

Bo tak sobie myślę, że ten moment, gdy Janusz Korwin-Mikke i jego miniony wymyślały rozwinięcie rzekomego akronimu KORWiN, był najbardziej komiksowym momentem w dziejach polskiej polityki.

Bo przecież komiksy, zwłaszcza amerykańskie komiksy superhero, są przepełnione mniej lub bardziej kuriozalnymi rozwinięciami pseudo-akronimów, tworzonych drogą wyboru dobrze brzmiącego słowa, a następnie wymyślania jego akronimicznego rozwinięcia.

Nie wierzycie? S.H.I.E.L.D. – Strategic Hazard Intervention Espionage Logistics Directorate. S.W.O.R.D. – Sentient World Observation and Response Department. A.R.M.O.R. – Alternate Reality Monitoring and Operational Response.

To trop w komiksach tak popularny, że jest też w nich parodiowany.

I tak na przykład w pierwszym zeszycie „Dark Avengers” Victoria Hand pyta Normana Osborna, czy nazwa stworzonej przez niego organizacji H.A.M.M.E.R. (mającej zastąpić S.H.I.E.L.D.) coś oznacza, ten odpowiada, że tak, a gdy ta dopytuje go, co konkretnie, Osborn stwierdza, że wymyślenie tego jest jednym z jej obowiązków. Fragment tego dialogu możecie zobaczyć w górnej części ilustrującej wpis grafiki.

W dolnej natomiast macie fragment kadru z trzeciego zeszytu miniserii „Taskmaster” z 2010 roku, w którym szwarccharakter dumnie wykrzykuje skrót nazwy organizacji Minions’ International Liberation Front.

I jakkolwiek ogólnie niespecjalnie mam ochotę oglądać i słuchać ludzi należących do ugrupowań wchodzących w skład Konfederacji, to ten moment, gdy zgromadzone wokół Janusza Korwin-Mikkego tęgie głowy wymyślają rozwinięcie członu jego nazwiska do postaci Konfederacja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja, chętnie bym zobaczył. Bo to chyba najbliższe przyjrzeniu się burzy mózgów w Marvelu, na co mógłbym liczyć.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 16 października 2022 roku.

Dodaj komentarz