Kina w tokijskiej dzielnicy filmowej Asakusa w latach 30 i 40. XX wieku

Niedawno zamieściłem w Galerii wybór wczesnych japońskich plakatów filmowych udostępnionych przez Narodowe Centrum Filmowe, działające przy Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio. Na stronie internetowej muzeum zamieszczono również wybór fotografii japońskich kin z lat 30. i 40. XX wieku.

Poniżej prezentuję fotografie trzech kin położonych w tokijskiej dzielnicy Asakusa, stanowiącej wówczas stolicę japońskiego przemysłu filmowego.

Denki-kan (電気館)

Czerwiec 1933 roku. Kino było wówczas zarządzane przez firmę Shinkō Kinema, która miała kontrakt dystrybucyjny z niezależnymi firmami produkcyjnymi zakładanymi przez znanych aktorów. W kinie wyświetlana jest Płonąca góra Fuji: Zwój kwiatów opadających w regionie Tōkai (Moeru Fuji: Tōkai sange no maki) z Tsumasaburō Bandō w roli głównej.

Czerwiec 1933 roku. W  kinie Denki-kan wyświetlane są filmy z Tsumasaburō Bandō i Kanjurō Arashim, ówczesnymi gwiazdami jidai-geki. Za nim dostrzec można Chiyoda-kan, w którym wyświetlany jest Dziennik z podróży Iwatarō (Iwatarō matatabi nikki). Po lewej stronie znajduje się należące Shōchiku kino Teikoku-kan, w którym wyświetlany jest film  Przed ślubem (Yomeiri mae), po prawej natomiast część kina Taishō-kan.

Marzec 1935 roku. Banery reklamowe trzech kin: po prawej Denki-kan, po lewej Fuji-kan, z tyłu Chiyoda-kan. Denki-kan i Fuji-kan wyświetlają ten sam film – Wezwanie poborowe (Shōshūrei). Fuji-kan wyświetla Na zachodzie bez zmian (All Quiet on the Western Front) z 1930 roku i Syna King Konga (The Son of Kong) z 1933 roku.

Luty 1937 roku. W kinie wyświetlana jest Zbrodnia piękności (Bijin no hanzai).

Kwiecień 1942 roku. W kinie wyświetlany jest Był sobie ojciec (Chichi ariki).

Taishō-kan (大勝館)

1934 rok. W kinie wyświetlana jest Miłość Tarzana (Tarzan and His Mate), dystrybuowana w Japonii pod tytułem Zemsta Tarzana, człowieka-małpy (Rui enjin Tāzan no fukushū).

Sierpień 1935 roku.

Sierpień 1935 roku. W kinie wyświetlany jest Kid Millions z 1934 roku.

Styczeń 1935 roku. Premiera Syna King Konga (The Son of Kong).

Styczeń 1941 roku. W kinie wyświetlana jest Olimpiada, Część II (Olympia 2. Teil: Fest der Schönheit) z 1938 roku.

Fuji-kan (富士館)

Marzec 1931 roku.

Nowy Rok 1942. Fuji-kan wyświetla dylogię Chūshingura: Zwój nieba (Chūshingura: Ten no maki) i Chūshingura: Zwój ziemi (Chūshingura: chi no maki) z 1938 roku, prawdopodobnie w skróconej wersji łączonej. Widoczny w tyle Taishō-kan wyświetla niemieckie Andaluzyjskie noce (Andalusische Nächte) z 1938 roku.

Kwiecień 1942. W kinie wyświetlana jest Zielona ziemia.

Data nieznana. Napis na kinie informuje o przybyciu Denjirō Ōkōchiego, wielkiej gwiazdy jidai-geki.

Tekst pochodzi z 2014 roku.

Dodaj komentarz