Walt Disney vs. The Wobblies

Mam dla Was ciekawostkę w temacie filmu The Wobblies (1979, Deborah Shaffer, Stewart Bird) i związku zawodowego Industrial Workers of the World (IWW), o których niedawno pisałem. I Walta Disneya.

To, że Walt Disney był informatorem FBI, przeciwnikiem związków zawodowych, despotą i kanalią, nie jest dziś raczej wiedzą tajemną. Ale że dawał temu (no, może poza byciem informatorem FBI) wyraz już na wczesnym etapie kariery w animacji w produkowanych przez siebie filmach, do niedawna nie wiedziałem.

A dowiedziałem się właśnie z The Wobblies, ponieważ w filmie zamieszczono fragment Fermy jaj Alicji (Alice’s Egg Plant, 1925) – jednego z filmów z serii „Alice Comedies”, produkowanej przez Disneya w latach 1923-1927. „Alice Comedies” znałem wcześniej, ale wybiórczo, ponieważ, szczerze pisząc, choć jest to seria ważna dla kariery Disneya, a co za tym idzie – dziejów filmu animowanego, jest też w większych dawkach męcząca. A ten epizod był jednym z wielu z tej serii, których nie widziałem.

W epizodzie przedstawiono strajk kur w przedsiębiorstwie Alicji, która tuż przed nim dostała zlecenie na dostarczenie pięciu tysięcy jaj do jej kontrahenta, oraz sposób, w jaki dziewczynka i pracujący dla niej w charakterze (siejącego terror) nadzorcy fabryki kot Julius, uporali się z problemem. Otwarcie też stwierdzono w niej, że za organizację strajku odpowiada Little Red Henski, należący do IWW i przysłany ze Związku Radzieckiego.

Żeby było ciekawiej, ujęcie ukazujące personalia podżegacza do strajku zostało usunięte z wydania DVD tego epizodu. Znajduje się jednak na wcześniejszym wydaniu na kasetach VHS.

Ferma jaj Alicji w wersji z wydania VHS:

Ferma jaj Alicji w wersji z wydania DVD:

Wpis pojawił się na fanpejdżu 4 grudnia 2022 roku.

Dodaj komentarz