[Wideo] Koreańskie komedie

22 lutego 2022 roku odbyła się ostania, ósma, prelekcja w ramach cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”, którą mam przyjemność organizować Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Tym razem tematem spotkania były komedie.

Prelekcję zapowiadaliśmy tak:

Już 5 kwietnia odbędzie się ósma, a zarazem ostatnia, prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”. Spotkanie to stanowi nie tylko zwieńczenie całego cyklu, ale także domknięcie bloku poświęconego wybranym gatunkom filmowym, w ramach którego wcześniej omawiane były m.in. południowokoreańskie horrory, thrillery i widowiska historyczne. Tym razem przyjrzymy się komedii – gatunkowi bardzo istotnemu dla renesansu południowokoreańskiej kinematografii w XXI wieku, a jednocześnie budzącym uzasadnione wątpliwości w kwestii tego, na ile przynależące do niego filmy mogą być zrozumiałe i atrakcyjne dla widowni z innego kręgu kulturowego.

Podczas spotkania Dawid Głownia przedstawi kilka zróżnicowanych południowokoreańskich komedii z ostatnich dwudziestu lat, w większości będących hitami frekwencyjnymi, każdorazowo odnosząc się do pytania, na ile zawarty w nich humor może być czytelny i atrakcyjny dla widowni spoza Korei Południowej. Tradycyjnie już nie zabraknie fragmentów filmowych.

Niestety w trakcie streamingu facebookowe algorytmy wzięły nas z zaskoczenia – niczym hiszpańska inkwizycja – i przerwały transmisję, ze względu na to, że prezentowałem fragment filmu z dość rozpoznawalnym utworem muzycznym. Transmisji nie udało się wznowić, ale szczęśliwie (w tym całym nieszczęściu) do omówienie pozostał tylko jeden film. Tak więc, choć nagranie jest wybrakowane, to niemal kompletne.

Dodaj komentarz