Z dziejów rysunku satyrycznego: C. Fred Ackerman realizuje filmy z powstania bokserów

C. Fred Ackerman wyruszył do Chin na początku września 1900 roku w celu realizacji materiałów na temat powstania bokserów. Operator udał się tam na zlecenie American Mutoscope and Biograph Company i niemieckiego oddziału tej firmy, które zapewniły mu wsparcie ze strony amerykańskich i niemieckich wojsk.

Akcerman jako jedyny z operatorów działających wówczas w Chinach nie ograniczał się do kręcenia krajobrazów, scenek ulicznych i defilad wojsk tzw. koalicji ośmiu mocarstw, zrealizował bowiem wówczas kilka filmów, w których żołnierze biorący udział w zdobyciu Pekinu odtwarzali kilka miesięcy później swe działania z czasów oblężenia chińskiej stolicy.

W tym sensie karykatura opublikowana 2 września 1900 roku na łamach niemieckiego pisma satyrycznego „Kladderadatsch”, przedstawiająca operatora dyrygującego żołnierzami, była prorocza. Ackerman faktycznie to robił, z tą tylko drobną różnicą, że nie w czasie walk. Nie przeszkadzało mu to zresztą deklarować, że nagrania zrealizował z narażeniem życia w czasie oblężenia Pekinu.

W centrum karykatury znajduje się niemiecki feldmarszałek Alfred von Waldersee. On również przybył do Chin już po ustaniu najważniejszych walk.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 10 września 2016 roku.

Dodaj komentarz