Kilka ciekawostek w temacie oryginalnego scenariusza do „Obcego”

Dlaczego Ellen Ripley z filmu Obcy: Ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979, Ridley Scott) jest tak niezwykła postacią kobiecą jak na standardy ówczesnego kina science fiction – centralną, racjonalną, sprawczą, nie wpadającą w rolę damy w opałach?

Między innymi dlatego, że w pierwotnej wersji scenariusza nie została pomyślana jako postać kobieca. A przynajmniej nie do końca. Dan O’Bannon nadał co prawda załodze Nostromo imiona, wskazujące na płeć, ale w wykazie postaci zamieścił informację, że załoga składa się zarówno z mężczyzn, jak i kobiet, a poszczególne role są w tym zakresie wymienialne.

I tak oto w trackie dalszych prac nad scenariuszem Martin Roby zmienił się w Ellen Ripley, odgrywaną przez Sigurney Weaver.

Wielką zasługą twórców filmu było to, że po tym, jak reżyser i producenci zdecydowali się uczynić centralną postacią kobietę, nie przepisali roli tak, by uczynić Ripley stereotypowo „kobiecą”.

Na załączonym tu skanie strony pierwotnej wersji scenariusza z listą postaci możecie zobaczyć jeszcze jedną interesującą rzecz – załoga składa się z sześciu, a nie siedmiu osób, i nie ma wśród niej Asha. Postać służącego korporacji androida wprowadzona do historii dopiero na późniejszym etapie, gdy nad scenariuszem pracowali dalej Walter Hill i David Giler.

A skoro już wspominam o pierwszej wersji scenariusza do oryginalnego Obcego, to warto podrzucić tu cztery rysunki, które O’Bannon zawarł w scenariuszu, w tym jeden przedstawiające finałowe starcie Jeszcze-Nie-Ripley z Obcym.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse ukazała się komiksowa adaptacja skryptu O’Bannona. Była to pięciozeszytowa ministeria „Alien: The Original Screenplay”. Scenariusz do medium komiksowego zaadaptował Cristiano Seixas, a rysunku wykonał Guilherme Balbi.

Na załączonych niżej grafikach możecie zobaczyć zestawienia pięciu stron komiksu z odpowiadającymi im (z grubsza) stronami oryginalnego scenariusza.

P.S. Wydawnictwo Dark Horse planowało wydać również miniserię będącą adaptacją oryginalnego scenariusza do filmu „Predator”, ale prawa do tej postaci przeszły do Marvela, nim udało się zrealizować ten projekt. Szkoda.

Wpisy, które stanowiły podstawę dla tego, pojawiły się na fanpejdżu 23 maja 2024 roku.

Dodaj komentarz