Naziści na Księżycu w komiksie ze Złotej Ery

Motyw nazistów, którzy pod koniec II wojny światowej uciekają na Księżyc, spopularyzowany przed dekadą przez film Iron Sky (2012, Tomo Vuorensola), ma długą tradycję. Właściwie to bardzo długą, bo sięgającą czasów bezpośrednio powojennych.

Po raz pierwszy motyw ten pojawił się w powieści science-fiction dla młodzieży Rocket Ship Galileo autorstwa Roberta A. Heinleina z 1947 roku…

…tak przynajmniej sądziłem do wczoraj, dopóki nie odkryłem, że Odgen Whitney wprowadził go do serii komiksów o Skymanie na przełomie 1946 i 1947 roku. Opisanie, co dzieje się w tej serii, na tę chwilę mnie przerasta – muszę ją sobie jeszcze przepracować.

Mam jednak dla Was prawdopodobnie (bo może jeszcze odkryję coś starszego) drugą komiksową historię, w której pojawia się ten motyw. To historia The First Rocket! autorstwa Billa Everetta, twórcy postaci Namora, opublikowana w 37. (lub drugim, zależy jaką numerację przyjąć) numerze „Journey into Unknown Worlds” z 1950 roku.

Historia opowiada o ekspedycji na Księżyc z 1963 roku, której członkowie odkrywają, że w ostatnich dniach II wojny światowej na Srebrny Glob zbiegła grupa nazistów pod wodzą Hitlera, która zniewoliła autochtonów i planuje podbój wszechświata. Wpływ Heinleina jest tu wyczuwalny, ale całość odbiega od Rocket Ship Galileo na tyle, by Everett mógł bronić się argumentem przypadkowego i powierzchownego podobieństwa.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 5 maja 2023 roku.

Dodaj komentarz