Polska szkoła okładki okresu transformacji: Conan i Barbarian

Kilkakrotnie wyrażałem tu moją fascynację polskim rynkiem wydawniczym okresu transformacji i przynajmniej raz żal, że jak dotąd nie powstała jego kompleksowa monografia. A to dlatego że działy się wówczas rzeczy magiczne, choćby w zakresie tego, co roboczo nazywam „polską szkołą okładki okresu transformacji”. Okładki – że się tak wyrażę – „transformacyjne” interesują mnie przede wszystkim w kontekście książek, jakiś czas temu odkryłem jednak ciekawy przypadek z domeny gier komputerowych.

Być może część z Was zna grę Barbarian: The Ultimate Warrior (sam mam miłe wspomnienia z katowania jej w dzieciństwie na Commodore 64), a część tej części wie, że w 1993 roku polska firma LK Avalon przygotowała i wypuściła jej konwersję na Atari – wieść gminna niesie, że bez troszczenia się o takie detale, jak licencja.

Jak faktycznie przedstawiała się sprawa licencji – nie mam pojęcia. W przypadku okładki konwersji również nie mam stuprocentowej pewności, śmiem jednak przypuszczać, że nikt z LK Avalon nie zgłosił się w jej sprawie do Marvela lub TM-Semic.

Na ilustracji możecie zobaczyć zestawienie okładki gry, wydanej pod koniec z 1993 roku, i pierwszego zeszytu serii „Conan”, który ukazał się w Polsce nakładem TM-Semic w styczniu tego samego roku.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 18 grudnia 2019 roku.

Dodaj komentarz