[Wideo] Makabra, satyra i komentarz społeczny, czyli fenomen EC Comics

Siódma odsłona cyklu popularyzatorskich prelekcji „Fenomeny popkultury”, organizowanej we współpracy między Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”, została poświęcona wydawnictwu EC Comics. Była to zarazem trzecia prelekcja, jaką narywaliśmy.

Wydarzenie, poświęcone działalności wydawnictwa niezbyt popularnego w Polsce, lecz bardzo ważnemu dla amerykańskiej popkultury, zapowiadaliśmy tak:

Drużyna baseballowa grająca strzępami ciał swych rywali! Śpiąca królewna wysysająca krew z chcących obudzić ją książąt! Okaleczony żołnierz odkrywający, że porządni mieszkańcy jego miasteczka odmówili pochówku przyjacielowi, który ocalił mu życie na wojnie, tylko dlatego, że był czarnoskóry! To zarysy zaledwie trzech z setek historii opublikowanych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku na łamach periodyków wydawnictwa EC Comics.

Z perspektywy 2021 roku nie brzmią one przesadnie groźnie – choć raczej nie chcielibyśmy, by trafiły w ręce najmłodszych – lecz w chwili pierwotnej publikacji szokowały i gorszyły, nakręcając spiralę antykomiksowej paniki, której zwieńczeniem było wprowadzenie w 1954 roku Kodeksu Komiksowego, regulującego, jakie treści mogły pojawiać się w amerykańskich komiksach.

Na przestrzeni kilku lat poprzedzających wprowadzenie bardzo restrykcyjnego Kodeksu Komiksowego, wydawnictwo EC Comics nieustannie rzucało wyzwanie poczuciu dobrego smaku amerykańskiego społeczeństwa i testowało granice komiksowego medium. Choć dziś wydawnictwo jest najbardziej znane z komiksów grozy – stanowiących podstawę kultowego serialu Opowieści z krypty – publikowało także komiksy fantastyczne, wojenne i kryminalne, a w jego portfolio makabra łączyła się z satyrą i refleksją na tematy społeczne.

Podczas prelekcji omówione zostaną dzieje wydawnictwa EC Comics, jego najważniejsze tytuły i wpływ, jakie wywarło na amerykańską branżę komiksową. Główną część spotkania będzie stanowić omówienie najciekawszych historii publikowanych w periodykach EC Comics zaprezentowanych w kluczu tematycznym – od przewrotnych adaptacji baśni po komiksy mierzące się z problematyką rasizmu. Wszystko to zostanie okraszone znaczną liczbą kadrów i okładek!

Jeśli opis Was zachęcił, poniżej możecie obejrzeć nagranie z prelekcji.

Dodaj komentarz