Osobliwa reklama pewnego portu „Mortal Kombat”

Adaptacja oryginalnej gry Mortal Kombat na platformy domowe i urządzenia przenośne kojarzy się głównie (jeśli nie wyłącznie) z jej portami na konsole Super Nintendo Entertainment System, Sega Genesis, Game Boy i Game Gear oraz towarzyszącą jej, przełomową w zakresie myślenia o promocji gier wideo, kampanią reklamową Mortal Monday, a także nieco późniejszą konwersją na pecety.

Zdecydowanie mniej znanym faktem jest to, że Mortal Kombat przeniesiono także na prostsze przenośne urządzenia firmy Tiger Electronics. W przeciwieństwie do urządzeń, które obecnie kojarzą się z wczesnymi przenośnymi konsolami, aparaty te nie pozwalały na uruchomianie różnych gier, przez zmianę kartridża, lecz były poświęcone jednemu tytułowi. Firma Tiger Electronics wydała dwie takie wersje oryginalnego Mortal Kombat – pod koniec 1993 roku na Tiger Handheld LCD, a w 1994 roku na Tiger Barcodzz.

Jeśli myślicie, że port oryginalnego Mortal Kombat na Game Boya był słaby, to sprawdźcie sobie, jak gra wyglądała na urządzeniach Tiger Electronics.

Ale ja nie o tym. Bo to, co jest najciekawsze w tym przedsięwzięciu, wiąże się z reklamą.

Już w przypadku kampanii Mortal Monday zwracano uwagę na to, że będący jej kluczowym elementem spot telewizyjny, mógł budzić niepokój rodziców, bo przedstawiał młodych ludzi wrzeszczących Mortal Kombat, wznoszących pięści i biegających po ulicach w rytm dudniącej muzyki, czemu towarzyszyło – enigmatyczne w oderwaniu od kontekstu premiery portów – hasło „Przygotuj się”. Brrr…

No to wystawcie sobie, że spot telewizyjny gier Tiger Electronics opiera się na koncepcie, że dzieci (bo już nawet nie młodzież) konspiracyjnie przekazują sobie egzemplarz gry i pilnują, by żadne z nich nie zdradziło się z tym, co trafia w ich ręce. A wszystko to jest utrzymane w stylu przywodzącym na myśl kampanie społeczne dotyczące problemu narkotyków wśród dzieci i młodzieży.

Wspaniała rzecz. W przeciwieństwie do samych gier, które musiały być rozczarowujące dla dzieci spodziewających się, że dostaną coś, co choć w przybliżeniu odpowiadało doświadczeniu gry w Mortal Kombat na automatach lub konsolach domowych.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 26 stycznia 2024 roku.

Dodaj komentarz