Reklamy komiksów wydawnictwa Pegasus w „Świecie Młodych”

Jakiś czas temu (dość dawny) prezentowałem tu reklamę komiksów wydawnictwa Pegasus zamieszczoną w „Świecie Młodych” z marca 1991 roku.

Być może kojarzycie to wydawnictwo. Weszło na polski rynek pod koniec 1990 roku, do tego z przytupem, ponieważ zapowiedziało wydanie siedmiu frankofońskich serii, po czym zniknęło z rynku po wydaniu dwóch albumów z czterech pierwszych zapowiedzianych serii – „Ian Kaladine”, „Tetfol”, „Vasco” i „Marine”. Serie „Bec-en-fer” i „Ivor” w Polsce nie wystartowały, natomiast pierwsze dwa albumy z serii „Bruce J. Hawker” ukazały się u nas w 1992 roku nakładem Orbity.

Wracając do reklamy. Jakiś czas temu (tym razem nie tak dawny) pomyślałem, że poszukam innych reklam tego wydawnictwa ze „Świata Młodych”. I znalazłem kilkanaście. Do wpisu załączam dziewięć z nich (pominąłem te, które się dublowały, tj. nie różniły niczym od innych tu zamieszczonych). Pierwsza reklama ukazała się w numerze 122. z 1990 roku, datowanym na pierwszego grudnia, natomiast ostatnia w 34. z 1991 roku, datowanym na 27. kwietnia.

Reklamy te są ciekawe same w sobie, jako pocztówka z polskiego rynku komiksowego z początku lat 90. ubiegłego wieku, a jeśli zna się choć z grubsza historię wydawniczą Pegasusa, to przegląda się je z tym większą przyjemnością. A jeśli w grę wchodzi jeszcze jakiś sentyment, to jest już pełen pakiet doświadczeń.

Nawiasem pisząc, głównie z myślą o osobach, które pamiętają to wydawnictwo, ale nie śledzą polskiego rynku komiksowego, a mają ochotę wrócić do której z tych serii – ostatecznie w całości ukazała się u nas tylko jedna seria („Bruce J. Hawker”, wydana w latach 2014-2015 w postaci pojedynczych albumów oraz dwóch wydań zbiorczych przez Wydawnictwo Ongrys), a jedna wydawana jest do tej pory („Vasco”, ukazująca się nakładem Wydawnictwa Kurca od 2016 roku – ostatni dotychczas tom, siódmy, trafił do sprzedaży w 2023 roku).

Wpis pojawił się na fanpejdżu 24 lutego 2024 roku.

Dodaj komentarz