Progresywnych materiałów ze „Świata Młodych” z początku lat 90. XX wieku ciąg dalszy

Niedawno wspomniałem, że ostatnio przeglądałem co nieco archiwalnych numerów „Świata Młodych” i mocno zdziwiłem się, gdy w kilku numerach z początku lat 90. ubiegłego wieku trafiłem na materiały jak na owe czasy bardzo progresywne pod względem obyczajowym czy światopoglądowym.

Ostatnim razem prezentowałem odpowiedź na (rzekomy) list czytelniczki, w której m.in. zganiono ją za używanie w odniesieniu do homoseksualistów pewnego obraźliwego słowa. Dziś mam dla Was dwa inne materiały.

Pierwszy to relacja z protestu, jaki odbył się 13 kwietnia 1992 roku na wieść o projekcie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej mającym wprowadzić ocenę z religii na świadectwa szkolne, co uznano, jak stwierdził autor materiału, „za kolejny krok zmierzający do wprowadzenia przymusu nauki religii”. Materiał pochodzi z 38. numeru z 1992 roku (datowanego na 12 maja).

Drugi natomiast to nieco wcześniejsza relacja Roberta Trojanowskiego z demonstracji przeciw planom zaostrzenia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym penalizacji posiadania marihuany. Dostaje się w tam nawet Markowi Kotańskiemu. Piękny materiał . A ukazał się w 30. numerze z 1992 roku (datowanym na 14 kwietnia).

Tego typu materiały zdecydowanie nie są czymś, z czym kojarzył mi się wcześniej „Świat Młodych”, więc, gdy je odkryłem, byłem mocno zdziwiony. Ale że w komentarzach na fanpejdżu Kamil Śmiałkowski i Robert Trojanowski potwierdził moje intuicje w kwestii tego, co działo się wówczas w redakcji, wszystko zaczyna układać mi się we w miarę spójną całość.

Zaczyna się układać, lecz wciąż na jakimś tam poziomie nie mogę nadziwić się, że takie rzeczy pojawiały się w „Świecie Młodych”, a nie jakimś zinie. I jest to w sumie dość smutna refleksja. Bo patrząc na te materiały z perspektywy 2022 roku, nie mogę nie myśleć, że na początku lat 90. XX wieku tlił się w Polsce potencjał ku temu, by pewne sprawy nie poszły w takim kierunku, w jakim poszły.

Wpisy, które połączyłem w jeden, pojawiły się na fanpejdżu 18 i 28 stycznia 2022 roku.

Dodaj komentarz