[Wideo] Akira Kurosawa i złote ery japońskiego kina

Jakiś czas temu dokopałem się do nagrania audio z prelekcji, którą miałem przyjemność wygłosić w maju 2019 roku we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty w ramach Akademii Kina Światowego. A że miałem też pod ręką prezentację, z której wówczas korzystałem, to stwierdziłem, że zmontuję je i udostępnię nagranie z prezentacją na swoim youtube’owym koncie. Trochę to zajęło, ale w końcu się udało.

Prelekcja nosi tytuł Akira Kurosawa i złote ery japońskiego kina i ma dwa zasadnicze cele – nakreślenie przekształceń japońskiej branży filmowej od chwili jej narodzin do lat 70. XX wieku oraz miejsca, jakie zajmował w niej Akira Kurosawa. Chciałem także opowiedzieć co nieco o samym Kurosawie i jego filmach, ale w sposób nieco odstający od „domyślnego”, to znaczy – jego filmy samurajskie zepchnąłem na dalszy plan i skoncentrowałem się na jego filmach współczesnych.

Jeśli temat Was interesuje, zachęcam do obejrzenia (można również tylko odsłuchać, ale wtedy traci się slajdy z fotografiami, plakatami, kadrami itp.).

Dodaj komentarz