Film animowany o zabawkach walczących z nazizmem

Jestem tak stary, że pamiętam czasy, gdy na pierwszym kanale TVP o godzinie 19:00 leciała wieczorynka. Już nie leci, więc pomyślałem, że dziś zaproponuję Wam jej zamiennik.

Ale żeby nie było zbyt łatwo, to poprzedzę go wprowadzeniem.

Kojarzycie może serię horrorów Władca lalek (Puppet Master) o morderczych zabawkach, która w trzeciej odsłonie skręciła w stronę zabawek walczących z nazistami? Tak? Nie? No to wystawcie sobie, że ten pomysł pojawił się w filmie dużo wcześniej, bo w 1946 roku. W Czechosłowacji.

A konkretnie – w krótkometrażówce Bunt zabawek (Vzpoura hracek), łączącej film aktorski i animację lalkową, w której za segmenty z lalkami odpowiadała Hermína Týrlová, określana mianem matki czeskiej animacji, a za aktorskie Frantisek Sádek.

W filmie przestawiono historyjkę wytwórcy zabawek, którego ostatnie dzieło, nabijające się z Hitlera, ściąga uwagę gestapowca. Zabawkarzowi udaje się uciec z warsztatu tuż przed wtargnięciem do niego gestapowca. Nazista zaczyna przeszukiwać i demolować pomieszczenie, co nie w smak jest zabawkom, które postanawiają dać mu nauczkę.

Oryginalna wersja filmu dostępna jest w serwisie YouTube. Oryginalna, ponieważ, co ciekawe, czechosłowacka, trzynastominutowa wersja filmu, gdy trafiła do USA, została skrócona do ośmiu minut i wzbogacona o narrację, która podkręciła antynazistowski aspekt filmu – stwierdzono w niej, że gestapowiec wdarł się do warsztatu zabawkarza, ponieważ ten umieszczał w zabawkach tajne wiadomości wspomagające działalność sił antynazistowskich. Tę wersję można zobaczyć w zasobach Internet Archive.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 13 października 2023 roku.

Dodaj komentarz