Historia kina w komiksie z 1960 roku

Poniżej możecie zapoznać się z komiksem The Movies Come of Age zamieszczonym w pierwszym zeszycie serii „Konga” datowanym na czerwiec 1960 roku. Za rysunki odpowiadał Bill Molno, za tusz – Vince Alascia, a scenariusz prawdopodobnie wyszedł spod ręki Joego Gilla.

Komiks prezentuje progresywistyczną wizję dziejów kina – jego ewolucję od form „prymitywnych” po najnowsze osiągnięcia techniki filmowej, takie jak dźwięk wielokanałowy, Cinemascope, 3D i Smell-O-Vision.

Miejsce jego publikacji nie było przypadkowe. Komiks „Konga”, wydany przez Charlton Comics, stanowił zapowiedź i reklamę filmu Konga (1961, John Lemont), brytyjsko-amerykańskiej koprodukcji inspirowanej King Kongiem (1933, Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack). Komiks ukazał się pół roku przed premierą filmu, toteż w niektórych miejscach (choćby polskojęzycznej Wikipedii) znaleźć można błędną informację, jakoby film był adaptacją komiksu. Komiks pomyślany był jako jednorazowa inicjatywa wydawnicza, lecz rok po jego wydaniu przekształcono go w regularną serię. Miłośników i miłośniczki komiksu może zainteresować fakt, że warstwę graficzną komiksowej adaptacji filmu, zamieszczonej w pierwszym numerze serii, a także sporej części historii z tytułowym monstrum zamieszczonych w późniejszych zeszytach, odpowiadał Steve Ditko.

Komiksy z serii „Konga” są w domenie publicznej, można więc przejrzeć je choćby w repozytorium Comic Book Plus.

Dodaj komentarz