Wariacje amerykańskich obrazów na okładkach serii komiksów „Crossed: Family Values”

Skoro kiedyś opublikowałem w Galerii wpis z komiksowymi okładkami stanowiącymi przetworzenie obrazu Amerykański gotyk (American Gothic) Granta Wooda, pomyślałem, że pójdę za ciosem i pokażę Wam coś innego w tym temacie historii sztuk w komiksie.

Tym razem nie są to różne okładki bazujące na tym samym obrazie, lecz okładki bazujące na różnych obrazach (i jednej fotografii), pomyślane jako seria przez samych twórców.

Oto bowiem na potrzeby miniserii komiksowej „Crossed: Family Values” z lat 2010-2011 Jacen Burrows przygotował okładki, będące adaptacjami sześciu słynnych amerykańskich obrazów i jednej słynnej fotografii. Przez adaptację rozumiem tu dostosowanie ich do formuły serii „Crossed”, czyli zastąpienie pojawiających się obrazach i fotografii postaci zainfekowanymi komiksową chorobą mordercami oraz ich ofiarami. Smaczne to to nie jest, przez co doskonale wpisuje się w formułę serii.

Poniżej możecie obejrzeć te okładki zestawione z obrazami, które były dla nich inspiracją.

Norman Rockwell, Wolność od potrzeb (Freedom from Want), 1943.
Grant Wood, Amerykański gotyk (American Gothic), 1930.
James McNeill Whistler, Aranżacja szarości i czerni nr 1: Matka artysty (Arrangement in Grey and Black No. 1: The Artist’s Mother), 1871.
Andrew Wyeth, Świat Christiny (Christina’s World), 1949.
Edward Hopper, Nocne marki (Nighthawks), 1942.
Norman Rockwell, Koneser (The Connoisseur), 1962.
Joe Rosenthal, Sztandar nad Iwo Jimą (Raising the Flag on Iwo Jima), 1945.

Jedna myśl na temat “Wariacje amerykańskich obrazów na okładkach serii komiksów „Crossed: Family Values”

  1. No witam . Dane do myślenia… fakt. W temacie odniesień i parafrazy (zasadniczo nie jest to komiks ale animowany video clip ) Nie wiem czy to się liczy bo nie każdy będzie to chciał zauważyć… Ale może do sedna – Ghoultown „Bury Them Deep” Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz