Kaczor Howard krytykuje Timothy’ego Keehana… i Marvela

W czasie, gdy Marvel próbował kapitalizować boom na kino kopane i sztuki walki, jaki wystąpił w USA na początku lat 70. ubiegłego wieku, publikując takie komiksy, jak „The Hands of Shang-Chi: Master of Kung Fu”, „The Deadly Hands of Kung Fu” i „Iron Fist”, Steve Gerber krytykował go ustami Kaczora Howarda.

W historii Cztery pióra śmierci (Four Feathers of Death), opublikowanej w trzecim zeszycie serii „Howard the Duck” datowanym na maj 1976 roku dostało się filmowi Pięć palców śmierci (Tian xia di yi quan, 1972, Jeong Chang-hwa), Sonny’emu Chibie, dystrybutorom azjatyckiego kina kopanego, szemranym szkołom walki, przede wszystkim jednak Johnowi Timothy’emu Keehanowi, bardziej znanemu jako Count Dante.

Keehan był samozwańczym „Najniebezpieczniejszym człowiekiem na świecie” (Deadliest Man Alive), rzekomym mistrzem większości znanych sztuk walki i jak najbardziej autentycznym twórcą Stowarzyszenia Walki Czarnego Smoka (Black Dragon Fighting Society), nastawionego na wyciąganie pieniędzy od dzieciaków, pragnących zgłębić tajniki śmiertelnego ciosu Dim Mak. W komiksie został przedstawiony pod postacią Hrabiego Macho (Count Macho) – przemocowego troglodyty, do tego najwyraźniej niezbyt biegłego w sztukach walki, skoro zbiera bęcki od Kaczora Howarda.

Atak na Hrabiego Dantego pod postacią jego czytelnego alter-ego był ze strony Gerbera dość odważnym posunięciem, zważywszy na to, że w komiksach Marvela regularnie pojawiały się reklamy Stowarzyszenia Walki Czarnego Smoka. Osobną kwestią jest to, że Keehan nie był osobą, z którą warto zadzierać – dość powiedzieć, że w 1965 roku próbował podłożyć ładunki wybuchowe w konkurencyjnym dojo w Chicago, a pięć lat później w starciu między organizacją Keehana i inną szkołą walki zginął jeden z jego uczniów. Sam Keehan zmarł na wrzód żołądka w maju 1975 roku, krótko po publikacji trzeciego zeszytu serii „Howard the Duck”.

Wpis pojawił się na fanpejdżu 26 września 2018 roku.

Dodaj komentarz